sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

sobota, 12 marec 2016 13:12

Priority novej vlády

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nová vláda predstavila svoje programové priority. Čo v nich nájdeme? Najmä tradičné šlágre: 1) zníženie dane z príjmov PO o jedno percento a zvýšenie paušálnych výdavkov, 2) zrušenie daňových licencií, 3) viac peňazí do školstva a zdravotníctva a 4) vyrovnaný rozpočet. Sú tieto priority správne a úplné?

Určite znejú lahodne ušiam každého podnikateľa. Skúsme však na chvíľu odložiť ideologické okuliare a pozrime sa na priority triezvymi očami účtovníctva. Priority (1) a (2) znižujú príjmy štátneho rozpočtu minimálne o 180 milióna eur. Priorita (3) prirodzene zvýši výdavky rozpočtu, aj keď dnes ešte nevieme o koľko. Ak budeme znova zvyšovať platy učiteľom a zdravotným sestrám, bude to pár desiatok miliónov eur. Je zrejmé, že zníženie príjmov a zvýšenie výdavkov zväčší dieru v štátnom rozpočte. Čo je v priamom rozpore s prioritou (4) o vyrovnanom rozpočte. Samozrejme, že vždy sa dá vyhlásiť, že dosiahneme úspory v štátnych výdavkoch vďaka efektívnejšiemu hospodáreniu alebo znížením korupcie. Čo je ďalšia pekná, no ťažko splniteľná vízia.

Z ekonomickej stránky má súčasná vláda dobrú východiskovú pozíciu. Ekonomika rastie veľmi slušným tempom, klesá nezamestnanosť, rastie zamestnanosť a stúpajú reálne mzdy. Rastú maloobchodné tržby a stále viac ľudí si kupuje nové byty. Vláda nemusí riešiť krízové situácie ako v roku 2009. Môže a mala by sa sústrediť na dlhodobé reformy. Okrem spomenutých šlágrov v školstve a zdravotníctve by sa mala sústrediť najmä na reformu systému výskumu a inovácií. Prečo?

Pretože budúcnosť ekonomického rastu Slovenska už nie je v dodatočnom zapájaní pracovných síl ani v nových investíciách. Zdroje pracovných síl sú už vyčerpané. Do dôchodku odchádzajú silné populačné ročníky z 50-tych rokov a na ich miesto prichádzajú slabé ročníky narodené po roku 1990. Už teraz musia ku nám automobilky dovážať na prácu Rumunov a Bulharov. Príchod nových veľkých investorov bude čoraz vzácnejší. Slovenská ekonomika je veľmi malá a má svoje limity. Okrem toho Slovensko nemôže donekonečna žiť z montáže súčiastok a dodávok polovýrobkov. Bude sa musieť sústrediť na výroby s vysokou pridanou hodnotou, ktorá sa dá dosiahnuť len vďaka výskumu a inováciám. Takýmto spôsobom konkurujú všetky vyspelé ekonomiky.

Slovensko patrí vo výskume a inováciách na posledné priečky európskeho rebríčka. Nie je pravda, že na výskum u nás nie sú peniaze. Európske fondy núkajú na tento účel do roku 2020 vyše 2,3 miliárd eur. Otázka je, či výskum a inovácie bude vláda považovať za priority a zabezpečí zmysluplné využitie týchto peňazí.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.

Prečítané 2237 krát Naposledy zmenené štvrtok, 18 august 2016 14:56