sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 29 september 2017 09:34

Čierna diera vedy a výskumu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Škandál s eurofondami na výskum a ino-vácie odhalil doteraz netušené hĺbky korupcie v našej malej krajine. V čase, keď už nízke platy a nízke dane definitívne končia ako hlavná konkurenčná výhoda, peniaze by sme potrebovali vložiť do výskumu a ino-vácií. Lebo to je jediná možná cesta vpred. Namiesto toho sa podstatná časť európskych peňazí dostala do rúk schránkových firiem, ktoré doteraz robili jediný druh výskumu: ako dostať čo najviac peňazí zo štátneho rozpočtu a previezť ich do daňových rajov.

Čo je však najsmutnejšie, spomenutý škandál zďaleka nie je najväčším problémom slovenskej vedy a výskumu. V roku 2015 sa do slovenského výskumu nalialo 927,3 mil. eur, z čoho 335 mil. poskytla slovenská vláda, 232 mil. podniky a 365 mil. prišlo z Bruselu, zväčša v podobe štrukturálnych fondov. Načo sa tieto peniaze minuli? Obrovská väčšina peňazí z Bruselu išla do výstavby tzv. Univerzitných vedeckých parkov, t.j. do nákupov pozemkov, a potom do betónu, skla a ocele. Na malom Slovensku sme takýchto parkov postavili 13. Fínsko či Rakúsko nám môže taký počet len závidieť. Na čo sú tieto parky dobré? Dobre na nich zarobili stavbárske firmy. Kto v nich bude robiť výskum a za čo, to nikoho netrápilo. Rektorov dnes trápi, že v budovách nemajú za čo kúriť a svietiť.

Z rozpočtu vlády išlo cca 80% prostriedkov na platy vysokoškolských učiteľov. Áno, táto položka sa nazýva „výdavky na výskum a vývoj“. Koľko učiteľov na VŠ dokáže u nás robiť ozajstný výskum? Zlomok. Väčšina z nich nikdy nebola v praxi a neriešili problémy reálnych podnikov a našej spoločnosti.

A čo výskumné projekty? Slovensko má dve grantové agentúry na podporu výskumných projektov. Výskumná agentúra dáva na výskum z národných zdrojov okolo 25 mil. eur ročne. A to sú jediné skutočné peniaze, ktoré sa u nás do výskumu dostanú na viac-menej kvalitné projekty. Druhá grantová agentúra VEGA v roku 2016 rozdala 2226 projektov v hodnote 13,92 mil. eur. Na jeden projekt tak pripadá smiešnych 6253 eur. Pritom takýto projekt trvá tri roky a často je na ňom napísaných 10 ľudí. Na jedného vyjde okolo 200 eur ročne. Prečo vôbec máme takúto grantovú agentúru? Aby podporovala podpriemernosť a nakŕmila tisícky „vedcov“ na pseudo univerzitách od Skalice až po Prešov. Nejde o nič iné, ako o predstieranie vedy na inštitúciách, ktoré s ňou nemajú nič spoločné a sú len továrne na pečiatkovanie diplomov.

Kým sa podpora vedy a výskumu nesústredí na malý počet excelentných tímov, celý sloven-ský systém vedy a výskumu zostane čiernou dierou na spláchnutie verejných peňazí.


Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2554 krát