sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 08 január 2019 09:20

Vyrovnaný rozpočet

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Vláda oznámila, že v roku 2019 by sme po prvýkrát v histórii Slovenska mali mať vyrovnaný rozpočet. Všade sa dočítame, že naše verejné financie sa stali udržateľnými. Hurá! Je to predsa super správa. Alebo nie?

Skutočnosť je zložitejšia. Vyrovnaný rozpočet sa dosiahol tak, že vláda znížila rezervu na vládne priority o 100 miliónov eur. Čiže presunula peniaze medzi šuplíkmi. Ako podnikateľ, ktorý nechce vyrobiť stratu a presunie v účtovníctve nejaké peniaze medzi účtami. Je to vyrovnaný rozpočet? A je vyrovnaný rozpočet to isté ako udržateľné verej-né financie?

Pripomeňme si, čo je to vlastne deficit alebo prebytok verejných financií? Je to zlomok, kde v čitateli je nominálna hodnota deficitu (alebo prebytku) a v menovateli je hodnota hrubého domáceho produktu (HDP). Napríklad v roku 2019 by mal nominálny hrubý domáci produkt činiť 96 miliárd eur. Ak by deficit verejných financií dosiahol 960 miliónov eur, činil by 1% HDP. Čo ovplyvní veľkosť deficitu?

Zmena v čitateli (= upratanie v štátnom účtovníctve), ale aj zmena v menovateli, t.j. zmena vo veľkosti HDP. Tá môže nastať v dôsledku vyššieho alebo nižšieho rastu HDP, ako sa očakáva. Ale aj z dôvodu revízie HDP. Európsky štatistický úrad (Eurostat) pravidelne spresňuje metodiku výpočtu HDP v členských krajinách EÚ. Napríklad za rok 2015 Eurostat revidoval írsky HDP o 26%. Dôvod? Započítal do írskeho HDP leasing lietadiel.

Takéto veľké revízie sú výnimočné. Menšie sú však pravidlom. Preto sa netreba upínať k číslam typu „deficit -0,1% HDP“ alebo „vyrovnaný rozpočet“. Ako skončia verejné financie to uvidíme s odstupom niekoľkých rokov. Po revízii štátnych účtov a HDP.

Omnoho viac ako „vyrovnaný rozpočet“ nás musí zaujímať iný koncept, a to „udržateľné verejné financie“. A tie závisia od iných vecí ako sú jednoročné výkyvy vo verejných rozpočtoch. Tými vecami sú štrukturálne reformy v oblasti školstva, zdravotníctva a výskumu a inovácií. Tieto reformy musia vytvoriť modernú ekonomiku založenú na technológiách a organizačných inováciách. A zabudnúť nesmieme ani na populačnú politiku. Slovensko rýchlo starne. Ubúdajú nám ľudia na trhu práce, no migrantov odmietame. Ak sa raz naša krajina zmení na starobinec, na udržateľnosť verejných financií môžeme zabudnúť už dnes. Sústreďme sa preto na veci, ktoré sú pre našu krajinu naozaj podstatné a nie na nejaké rituálne čísla o hodnote deficitu.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2183 krát
Viac z tejto kategórie: « Obchodná vojna