sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 05 jún 2015 16:28

Európska ekonomika sa hreje na jarnom slniečku

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ekonomická prognóza vydaná Európskou komisiou v máji 2015 priniesla do európskej ekonomiky optimizmus. Program kvantitatívneho uvoľňovania (tlačenia peňazí) Európskou centrálnou bankou priniesol podobné výsledky ako v USA. Ekonomický rast ožil, zlepšuje sa nálada v podnikateľskom sektore a dokonca klesá aj nezamestnanosť. A to všetko bez inflačných tendencií. Je pravda, že nečakaným bonusom pre európske ekonomiky bol aj pád cien ropy. Pre domácnosti a podniky znamenajú nižšie ceny palív a energií nečakaný bonus podobný tomu, ako keď štát zníži dane.

Čo teda predpovedá ekonomická prognóza na tento rok? Predovšetkým by sa mal zrýchliť celkový ekonomický rast. Miesto 0,9% z roka 2014 by už ekonomika Eurozóny mala narásť o 1,5%. Nejde síce o závratné číslo, ale priaznivý obrat v ekonomickej situácii je badateľný. A na budúci rok by už ekonomika Eurozóny mala narásť dokonca o 1,9%. Čo je blízko dlhodobého normálu.

Veľkou hrozbou pre ekonomiku Eurozóny bola deflácia. V minulom roku narástli spotrebiteľské ceny o 0,4% a tento rok by to malo byť len o 0,1%. Dostať sa do deflačnej špirály je to posledné, čo by ekonomika potrebovala. Takmer nulový rast cien v tomto roku je však spôsobený pádom cien ropy. Keď sa efekt tohto javu vyčerpá, ceny v Eurozóne by na budúci rok mali narásť o 1,5%. S trochou šťastia sa tak Eurozóna deflácii vyhne.

Verejnosť v Európe asi najviac zaujíma situácia na trhu práce. Stav sa zlepšuje, i keď nie tak rýchlo ako by sme chceli. V minulom roku dosahovala nezamestnanosť 11,5%. Tento rok by to malo byť 11,0% a na budúci rok by nezamestnanosť mala spadnúť na 10,5%. Za každým percentom poklesu by sme mali vidieť milióny rodín, ktorým sa zlepší finančná situácia a na ktoré sa usmeje krajšia budúcnosť.

A nesmieme zabúdať ani na verejné financie. Hoci európske vlády zďaleka nešetria tak, ako kedysi sľubovali, ekonomický rast vytvára priestor na znižovanie deficitov a vládneho dlhu. Pravdu mali zrejme tí ekonómovia, čo tvrdili, že deficit sa zníži len vtedy, keď sa ekonomika rozbehne a podniky a domácnosti budú tvoriť viac daňových príjmov. Tie potom umožnia aspoň čiastočne znížiť bremeno dlhu.

Európska ekonomika sa nám teda hreje na jarnom slniečku. Dúfajme, že taký bude celý zvyšok roka.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2376 krát Naposledy zmenené pondelok, 12 október 2015 10:44
Viac z tejto kategórie: « Drahý náš štát Čo s Gréckom? »