sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

nedeľa, 19 marec 2017 13:11

Firmám chýbajú ľudia. Kde ich nájsť?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Prečo nezamestnanosť klesá tak výrazne a prečo firmám chýbajú ľudia? Sú na to zhruba tri dôvody: (1) ekonomický rast síce nie je oslňujúci, no dostatočný na tvorbu pracovných miest, (2) určitý pozitívny účinok mali aj aktívne politiky na trhu práce, väčšinou financované z európskych peňazí, (3) najvýznamnejším faktorom je demografická zmena. Dnes do dôchodku odchádzajú silné populačné ročníky 1952-1956. Vtedy sa v SR ročne rodilo takmer 100 tisíc detí. A tie si dnes dávajú žiadosti o dôchodok. Kto nastupuje na ich miesta? Veľmi slabé populačné ročníky 1992-1995. Počet narodených detí vtedy klesol zo 75 tisíc na 60 tisíc ročne. Počet narodených detí v SR teda už dávno nestačí ani na jednoduchú reprodukciu obyvateľstva.

Slovensko sa však borí aj s odlivom populácie v produktívnom veku. Zaujímavým vývojom po roku 2013 je nárast počtu Slovákov pracujúcich v zahraničí v období, keď súčasne klesala nezamestnanosť a stúpali priemerné mzdy. Inak povedané, migrácia za prácou do zahraničia rástla napriek pozitívnym incentívam na trhu práce a odmeňovania v SR. Tento trend môže súvisieť s nárastom počtov vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí sú jazykovo dobre vybavení a chcú svoj talent uplatniť mimo SR.

Slovensko, povestné nízkymi mzdami a vysokou nezamestnanosťou musí dnes dovážať pracovné sily. Ku koncu roka v 2016 v SR pracovalo vyše 35 tisíc cudzincov. Rebríček národností vedú Rumuni, Česi, Poliaci, Maďari, Bulhari, Ukrajinci, Kórejci a Srbi. Vyše 80 % cudzincov pochádzalo z krajín Európskej únie a nepotrebovalo na prácu u nás povolenie.

Štruktúra povolaní podľa národnosti zväčša odráža krajinu ich pôvodu. Briti, Francúzi, Nemci a Kórejci boli manažéri a špecialisti. Ľudia z nových členských krajín EÚ pracovali prevažne ako robotníci a technici, takisto ako Srbi a Ukrajinci. Takmer dve tretiny cudzincov pracovalo u nás v robotníckych profesiách. Súčasná štruktúra zahraničných pracovníkov v SR zároveň indikuje, kde môže Slovensko v budúcnosti hľadať zdroje pracovných síl. Pre nás majú najnižšie integračné náklady etnickí Slováci z Balkánu. Podobným spôsobom už dávno dopĺňajú svoju populáciu Maďari z Rumunska a Česi zo Slovenska. Prirodzeným zdrojom ľudského kapitálu bude pre nás aj Ukrajina a Rusko.

Je možné, že východ Európy bude čeliť dlhodobej nestabilite. Vojnové konflikty a ekonomické krízy môžu vytvárať migračné prúdy smerujúce na západ. Nemali by sme ich vidieť len ako hrozbu, ale aj ako príležitosť.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC

Prečítané 1986 krát Naposledy zmenené streda, 19 apríl 2017 14:18