sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

Zaujímavosti

Zaujímavosti (32)

Slovenská republika oslávila tohto roku štvrťstoročie existencie. Nie vždy si to chceme priznať, ale je to tak: slovenský príbeh po roku 1993 je príbehom úspechu. Keď sa v roku 1993 delilo Československo, šance Slovenska na samostatnú existenciu sa posudzovali ako nízke. Malá krajina v procese ťažkej ekonomickej transformácie, s upadajúcim priemyslom a autokratickým premiérom nebudila dôveru. Tým viac, že svetová ekonomika a politika nedávajú malým krajinám opravné termíny. Všetko musia spraviť na prvý pokus. O tom sa veľmi trpko presvedčila Ukrajina, ale aj väčšina krajín bývalej Juhoslávie.

pondelok, 08 október 2018 14:50

Zákon o zodpovednom kapitalizme

Napísal(a)

V auguste tohto roku senátorka za Demokratickú stranu Elizabeth Warrenová predložila americkému kongresu plán na záchranu kapitalizmu: návrh Zákona o zodpovednom kapitalizme. „Zodpovedný kapitalizmus“ pripomína názov legendárneho predmetu, ktorý sme sa na Vysokej škole ekonomickej učili pred rokom 1989 „vedecký komunizmus“. Prvé slovo bolo v očividnom konflikte s druhým. Senátorka Warrenová však nie je žiadna sociálna reformátorka alebo božeuchovaj, komunistka. Tvrdí, že jej cieľom je zachrániť kapitalizmus. Pred kým? No pred nimi samými.

Keď sa v roku 1957 zakladala Európska únia, vznikla najprv ako priestor pre voľný obchod s tovarmi bez cla. Európska zóna voľného obchodu a neskôr aj európska menová únia podporili obrovský rast zahraničného obchodu. A to najmä medzi členskými štátmi únie. Objem exportov vo vnútri EÚ28 narástol z 2335 mld. eur v roku 1999 na 5227 mil. eur v roku 2016 (Graf 1). Stratu počas krízy v roku 2009 sa podarilo dohnať za tri roky. Podiel vnútroeurópskeho obchodu na HDP v EÚ28 stúpol v rokoch 1999-2016 z 25% na 35%.

pondelok, 18 december 2017 11:48

Účet za brexit

Napísal(a)

Dátum odchodu Británie z Európskej únie je stanovený a neúprosne sa blíži. Rokovania o brexite stoja. Strany sa nevedia dohodnúť ani na zdanlivo jednoduchých veciach, akými sú napríklad výška doteraz nezaplatených záväzkov Británie voči únii. Únia žiada 60 miliárd eur, Británia ponúka zatiaľ 20 miliárd. Samozrejme, je to veľa peňazí. Britskej vláde sa iste ťažko vysvetľuje občanom, prečo by naďalej mala platiť príspevky do klubu, ktorý opúšťa. Výška odchodného je však len jedným z mnohých záväzkov, ktoré Británia voči únii má. Zďaleka nepôjde o najväčšiu položku britského rozvodu.

piatok, 29 september 2017 10:24

Čo nám priniesli diaľnice?

Napísal(a)

Na Slovensku sa veľa hovorí o tom, že potrebujeme do chudobných okresov dostať diaľnice. S diaľnicami prídu aj zahraniční investori. Vytvoria pracovné miesta, znížia nezamestnanosť a zvýšia príjmy domácností. Problém je, že všetky európske zdroje na stavbu diaľnic sú už vyčerpané. Štát si na výs- tavbu diaľnic môže požičať. Úrokové miery na štátne dlhopisy sú rekordne nízke. Máme však zákon o dlhovej brzde, ktorý nedovoľuje štátu, aby sa príliš zadĺžil. Máme tento zákon zmeniť kvôli historickej šanci lacno si požičať? A oplatí sa takáto investícia?

Európsky štatistický úrad vydáva každý rok rebríček európskych regiónov podľa bohatstva. Bratislavský kraj v ňom vychádza nečakane dobre. Najnovšie čísla publikované tohto roku odkazujú na rok 2015 a hovoria, že Bratislavský kraj je piaty najbohatší región Európy. Predbehol Madrid, Viedeň aj Rím. Je to vôbec možné? Nie je to nejaká štatistická chyba alebo zlý vtip? Nie je, len to treba vedieť správne interpretovať.

utorok, 11 júl 2017 14:58

Hrdosť v priamom prenose ...

Napísal(a)

Prežil som spolu s manželkou a troma dcérami pol roka v USA a po návrate sa ma mnohí pýtajú ako hodnotím pobyt a aká je Amerika. Odpovedám, že nemôžem hodnotiť Ameriku, keďže ja som najviac času trávil na slnečnej Floride. Je to výrazný rozdiel oproti severným štátom ako napríklad Maryland, či New Jersey a nielen kvôli klimatickým podmienkam. Dokonca ešte aj v rámci Floridy som videl výrazné rozdiely.

nedeľa, 19 marec 2017 13:43

Prečo Trump?

Napísal(a)

Zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta bolo šokom aj pre znalcov americkej politickej scény. Prečo si americkí voliči vybrali práve jeho? Čo ich pritiahlo na jeho radikálnych názoroch a sľuboch? A to v čase, keď sa americkej ekonomike podľa všetkých oficiálnych čísel darí tak dobre ako dávno nie.

utorok, 27 december 2016 16:06

Gig ekonomika

Napísal(a)

Len si tak trochu gignúť
Módnym a veľmi obľúbeným výrazom je gig ekonomika. V angličtine gig znamená krátke a neformálne umelecké vystúpenie, najmä hudobné. „Štek“, záskok či fuška, to je povaha práce v gig ekonomike. Krátkodobé, príležitostné či variabilné dodávky práce a služieb samozrejme nie sú ničím novým. Čo je nové, je spôsob, akým sa prepája dopyt a ponuka po takejto práci a službách. Kedysi to bolo najmä na základe osobnej známosti alebo cez agentúru. Dnes na prepojenie dopytu a ponuky slúžia najmä webstránky a mobilné aplikácie.

Čo sa chystá?
Ministerstvo financií predstavilo návrh štátneho rozpočtu, ktorý zapracúva významné zmeny v daňovom systéme. Väčšina zmien sa týka podnikov a budú znamenať zvýšenie daňovej záťaže.

Strana 1 z 4