sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 18 december 2017 11:03

Vráti sa nám inflácia?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Slovensko bolo tri roky v deflácii. Od januára 2014 do novembra 2016. A nielen Slovensko, ale aj veľa iných členov OECD. Centrálne banky mátalo japonské strašidlo. Ceny sa tam prepadajú do mínusu už 25 rokov a ekonomike Japonska to určite neprospelo.

Hlavnou príčinou deflácie boli prirodzene dopady roka 2007. Najväčšia ekonomická kríza od druhej svetovej vojny poslala HDP nadol do červených čísel a vyrobila desiatky miliónov nezamestnaných. Mzdy vo vyspelých krajinách rástli buď pomaly, alebo nerástli vôbec. Pri za-mrznutej ekonomike a stagnujúcich príjmoch obyvateľstva nebol na rast cien dôvod.

V roku 2017 sa však karta pomaly začala obracať. Svetová ekonomika si užíva ekonomický rast. Hoci nie závratný, ale predsa len rast. Stúpajú ceny komodít, lebo sa viac stavia a spotrebuje. Ale predovšetkým začali rásť mzdy. Prečo? Na to je viac dôvodov. Prvým je ekonomický rast a druhým klesajúca nezamestnanosť. S klesajúcou nezamestnanosťou sa mení vyjednávacia pozícia zamestnancov. Môžu si zapýtať viac a spravidla aj viac dostanú. S väčšou hotovosťou v peňaženke môžu kupovať viac a kvalitnejších (teda drahších) tovarov.

Ako sme už povedali, ekonomický rast vo svete je fajn, ale nie je oslnivý. Za veľkým poklesom nezamestnanosti nie je len rast, ale predovšetkým demografická zmena. Všade vo svete odchádzajú do dôchodku silné povojnové ročníky (v USA nazývané „baby boomers“). Na ich miesto prichádzajú slabé ročníky narodené po roku 1990.

Slovensko nie je v tomto nijakou výnimkou. Mzdy rastú a s nimi aj ceny v obchodoch. Za október nám medziročná inflácia dosiahla 1,7%. To je už dosť ďaleko od mínus 0,9%, ktoré sme tu mali v júli 2016.

Americká centrálna banka už na zmenenú ekonomickú situáciu reagovala. Pomaly zvyšuje úrokové sadzby a ukončila program nákupu dlhopisov. Dokonca oznámila, že nakúpené dlhopisy začne predávať, a tým aj sťahovať z trhu voľné peniaze. Európska centrálna banka je oproti tej americkej vo fázovom posune. Ale už aj pán Draghi začal obmedzovať nákupy dlhopisov.

Dnes ešte neviem povedať, dokedy potrvá svetová ekonomická konjunktúra. Keď príde nová kríza, rast cien sa znovu spomalí. Ale nedostatok ľudí na trhu práce bude čoraz horší, či už príde kríza alebo nie. Mzdy budú rásť aj napriek kríze. A s nimi aj ceny.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC,
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2638 krát Naposledy zmenené pondelok, 18 december 2017 11:15