sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 08 január 2019 09:12

Návrh Zákona o ukončení niektorých exekúcií

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Koncom októbra predložilo Ministerstvo spravodlivosti do medzirezortného pripomienkového konania návrh Zákona o ukončení niektorých exekúcií (ďalej len „Zákon“). Vzhľadom na to, že len nedávno (1.4.2017) začala platiť novela Exekučného poriadku, ktorá zaviedla zásadnú prekážku pre slobodný výber exekútora a zaviedla automatické ukončenie „nových“ exekúcií, ak sa budú javiť ako nevymožiteľné, zvedavo som si prečítala, čo je cieľom nového zákona. A nestíhala som sa čudovať.

Prirovnala by som to k situácii, keď ste si pred rokmi kúpili diesel spĺňajúci vtedy platnú normu a dnes sa dozviete, že sa v niektorých mestách svojim autom nedostanete domov.

Schováva sa to pod silné sociálne pojmy ako dlhová pasca a znižovanie administratívnej záťaže súdov. Snažia sa nám povedať, že ak sme si v minulosti poctivo prešli všetky štádiá súdneho sporu s našim dlžníkom, investovali nemalé prostriedky a začali viesť exekúciu, tak máme smolu, aj tak našu exekúciu zo zákona zastavia. Lebo treba chrániť dlžníka. A je jedno, či náš dlžník je fyzická osoba, fyzická osoba – podnikateľ alebo právnická osoba. Je potrebné z neho spraviť chránený druh. A dať mu signál, že život na dlh sa mu prepečie, stačí urobiť všetko pre to, aby sa exekúcia javila ako nevymožiteľná (nepracovať, schovávať príjmy, robiť načierno).

Návrh Zákona totiž predpokladá, že exekúcie, ktoré začali pred 1.4.2017, musia prejsť spätne testom. V právnom štáte sa tomu hovorí retroaktivita. Ak sa počas 5 rokov od vydania poverenia nepodarilo vymôcť celý vymáhaný nárok (istinu, príslušenstvo, trovy exekúcie), tak sa exekúcia automaticky zastaví. Je to neadekvátne, ak vezmeme do úvahy, že produktívny vek dlžníka môže byť 40 rokov. Exekúcia predsa pokračuje práve preto, že nedošlo k vymoženiu celého nároku. Nikde nie je napísané, že sa situácia dlžníka nezmení.

Ak bolo poverenie vydané napríklad 1.5.1999, rozhodná doba (5 rokov) bola do 1.5.2004. Ak sa v tejto dobe nepodarilo vymôcť celý vymáhaný nárok, tak sa dňom účinnosti Zákona táto exekúcia zastaví. U novších exekúcií, napr. začatých 1.10.2016, sa exekúcia zastaví uplynutím 5 rokov od vydania poverenia. Exekúcia sa napriek uplynutiu 5 rokov nezastaví, ak sa počas posledných 18 mes. pred uplynutím rozhodnej doby podarilo vymôcť 15 EUR.

Ako k týmto sumám a lehotám navrhovateľ Zákona prišiel, to sme sa nedozvedeli. Tiež sme sa nedozvedeli, či sa má alebo nemá do vymožených 15 EUR rátať aj suma vymožená po uplynutí rozhodnej doby. Logicky by to tak malo byť, pretože by to znamenalo, že ekonomická situácia dlžníka sa s trvaním exekúcie nezhoršuje ale naopak. To však návrh Zákona vôbec nerieši.

Druhým veľkým problémom je plán, aby exekútor, ktorý dlh nevymohol, dostal od oprávneného zaplatené tzv. paušálne trovy. Ich výška je ponechaná na vyhlášku, o ktorej rozhodne ministerstvo po prijatí Zákona. Suma sumárum, zastavia vám exekúciu a ešte za to máte platiť paušál. Ak nie, tak si ho exekútor bude od vás vymáhať.

Návrhu Zákona chýba vyčíslenie nákladov, ktoré takto vzniknú oprávneným. Vyčíslenie ani nemohlo byť urobené, pretože paušálne trovy zatiaľ nie sú stanovené. V dôvodovej správe sa uvádza, že predmetom posúdenia bude 3,7 mil. starých exekúcií. Veľkú časť z nich vedú zdravotné poisťovne, sociálna poisťovňa a daňové úrady. Oni všetci (z našich daní) zaplatia exekútorom paušál za to, že neboli úspešní. A potom môžu podať nový návrh na začatie exekúcie a investovať ďalšie peniaze do novej exekúcie.

Nový návrh však bude možné podať len elektronicky. Nového exekútora pridelí Okresný súd Banská Bystrica, oprávnený zaplatí nový súdny poplatok a ten uhradený paušál mu nikto nepreplatí. A samozrejme, musí to stihnúť do jedného roka. Keďže zabudli uviesť, od kedy ten rok plynie, môžeme len tipovať, že od zastavenia starej exekúcie.

Po prečítaní celého návrhu mám dojem, že si z nás niekto fakt robí srandu. Zastavíme exekúciu a uvidíme, či ju oprávnený znovu podá na inom súde. To vážne nejde vyriešiť inak? Pripomienkujúce subjekty vrátane Generálnej prokuratúry opatrne spomínajú Ústavu a ochranu vlastníctva. Asi vedia prečo. Zostáva len dúfať, že ministerstvo mnohé praktické pripomienky vezme do úvahy a tento „sociálny balíček“ si rozmyslí.

Mgr. Danica Kozáková, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 3077 krát
Viac z tejto kategórie: « Squeeze-out bude mať nové pravidlá