sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 27 december 2016 15:31

Trumpove plány: S plutokratmi bojujú proti establišmentu?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Nový americký prezident nasľuboval v pred-volebnej kampani veľa vecí. Sľúbil znížiť dane, odstrániť Obamovu zdravotnú reformu, uvaliť 45% clo na dovozy z Číny a 35% na dovozy z Mexika, postaviť plot na hranici s Mexikom a vyhnať z krajiny 11 mil. ilegálnych imigrantov.

Čo z toho sa dá reálne urobiť a aký by to malo dopad na americkú ekonomiku? Republikáni získali väčšinu v americkom Kongrese. Majú teda právomoc urobiť veľa vecí, aj keď na niektoré zásadné reformy potrebujú ústavnú väčšinu, ktorú nemajú.

Hlavným tromfom bude znižovanie daní. V USA dnes existuje sedem daňových pásiem, pričom v najvyššom sa platí daňová sadzba 39,6%. Skutočne zaplatená daň je pre najbohatších samozrejme nižšia, vďaka štedrým odpočítateľným položkám. Trump chce znížiť počet daňových pásiem na tri. Zníženie daní vraj vytvorí 2 milióny nových pracovných miest a oživí ekonomiku. Štát tak môže v konečnom dôsledku na daniach vybrať viac aj pri nižších sadzbách a znižovať tak dlh.

V praxi sa poučky o zázračnom účinku nízkych daní na ekonomický rast a znižovanie dlhu nepotvrdzujú. Túto politiku skúsil pred 30 rokmi iný republikánsky prezident, Ronald Reagan. Reaganove nízke dane však vyrobili obrovskú dieru vo verejných financiách. Za Reagana narástol americký verejný dlh v pomere k HDP na dvojnásobok. Podľa konzervatívnych odhadov by Trumpov daňový plán vyšiel USA v najbližších 10 rokoch na takmer 7 000 mili-árd dolárov. Americký vládny dlh by to mohlo zvýšiť o tretinu, príp. až polovicu.

Uvaliť 35% dovozné clá na dovozy z Mexika a 45% na dovozy z Číny nie je také jednoduché. Mexiko a USA sú súčasťou dohody o voľnom obchode známou pod skratkou NAFTA a spolu s Čínou sú členmi Svetovej obchodnej organizácie. Drasticky meniť pravidlá obchodu nie je možné zo dňa na deň. Čo sa dá urobiť rýchlo, je postaviť plot. Čo plot vyrieši, to nevieme.

Ilegálni imigranti dnes tvoria 3% americkej populácie, no 5% americkej pracovnej sily. Kto bude potom pracovať v poľnohospodárstve, v hoteloch a reštauráciách a robiť pomocné práce v amerických domácnostiach?

Zrušenie Obamovej zdravotnej reformy by zamedzilo prístup k zdravotnej starostlivosti 20 mil. Američanom. Asi by ich to dosť nahnevalo. Trump preto začal cúvať a vyhlásil, že časť reformy ponechá v platnosti. Ľahko sa dávajú v predvolebnej kampani sľuby. Keď však príde na ich plnenie, všetko vyzerá inak.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC

Prečítané 1923 krát Naposledy zmenené štvrtok, 20 apríl 2017 13:44