sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

nedeľa, 09 august 2009 14:27

Drahý náš štát

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Slovenské verejné financie už dávno neboli v takom problematickom stave. Koncom júna sa deficit štátneho rozpočtu vyšplhal na 1108 mil. EUR, čo bolo 109% hodnoty plánovanej ku koncu roka. Za prvý polrok sa plánované príjmy štátneho rozpočtu naplnili len na 35% a výber DPH (čo je najväčšia príjmová položka) dokonca len na 30%. Slovenské podniky strácajú zákazníkov a prepúšťajú. Padá export, stúpa nezamestnanosť. Celkom logicky klesá výber dane z príjmov i DPH. Na druhej strane sa zvyšujú náklady štátu na dávky pre nezamestnaných.

V rovnako zlom stave je aj pokladnica Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní. Tento vývoj nás nemusí prekvapovať. Slovensko nebude tohto roku jedinou krajinou, ktorá bude mať vysoký deficit verejných financií. Rovnaké problémy má takmer každá ekonomika v Európskej únii. Čo nás musí prekvapiť, je bohorovnosť s akou sa slovenská vláda postavila k vývoju verejných financií. Napríklad Lotyšsko už na jar znížilo mzdy vo verejnom sektore o 20% a uvažuje aj o znižovaní dôchodkov. K znižovaniu miezd vo verejnom sektore pristúpili aj Íri. Lotyši i Íri chápu, že prikrývať sa môžu len takou perinou, akú majú. A na Slovensku? Miesto okamžitej reakcie sme celý prvý polrok počúvali o tom, že sociálne programy musia zostať nedotknuté. Štátni zamestnanci majú právo na plat v plnej výške a dôchodcovia na vianočný dôchodok. Normálna slovenská rodina a normálny slovenský podnikateľ v čase krízy šetrí. Štát vyberá menej daní, ale rozdáva akoby sa nechumelilo.

Chýbajúce daňové prímy bude treba vykryť emisiami vládnych dlhopisov. Pri predpokladanom deficite verejných financií vo výške 6% HDP a poklese objemu HDP o 6% sa výška zadlženia Slovenskej republiky v pomere k HDP zvýši o 12%, z 29% na 41% objemu HDP. Relatívna schopnosť štátu splácať svoje dlhy sa tak zvýši počas jedného roka o jednu tretinu. Požičiavať si v čase kríze je normálne. Ale len v tom prípade, keď sa požičané peniaze investujú do budúcnosti, napríklad do dopravnej infraštruktúry, moderných technológií a vzdelania. Zachovanie úrovne úradníckych platov a dôchodkov sú investíciami do minulosti. Sociálne programy tohto druhu sú vo svojej podstate vysoko asociálne, lebo ich budú platiť naše deti a vnuci. Z čoho? Odpoveď je jasná: keď príde čas na splácanie dlhov, bude treba zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. Či už v podobe priamych daní, DPH, alebo nepriamo, obmedzovaním odpočítateľných položiek, zvyšovaním základu pre výpočet daní a odvodov, zavádzaním mimoriadnych daní a poplatkov, a tak ďalej.

Náš štát je nám drahý. A zdá sa, že bude ešte drahší, ak sa politické špičky včas nespamätajú.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2512 krát Naposledy zmenené nedeľa, 23 august 2015 16:23