sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 18 december 2015 10:31

Migranti: nemilovaní a potrební

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Imigrácia je vo vyspelých krajinách, slušne povedaná, nepopulárna. Pre štandardného európskeho politika znamená podpora imigrácie politickú samovraždu. A ani štátnička typu Angely Merkelovej nedokáže svojim voličom vysvetliť potrebu imigrácie.

Sú naozaj imigranti pre Európu potrební? Nie je s nimi iba kopec problémov? A nemali by sme ich čím skôr vrátiť tam, odkiaľ prišli? S takýmito názormi sa nestretávame len v krčme vo Varíne či v Poltári, ale aj medzi vzdelanými ľuďmi. Šokujú hysterické reakcie na niekoľko desiatok migrantov ubytovaných v Gabčíkove. Šokujú o to viac, že Slováci sami patria k národom s vysokou mierou imigrácie a sami sa v cudzine stretávajú s negatívnym názorom na migrantov.

Čo sú imigranti zač a čím môžu byť pre hostiteľskú krajinu prospešní? Vezmime si úspešné krajiny ako sú USA, Austrália či Ka-nada. Za svoj úspech vďačia len a len imigrantom. Pri všetkej úcte k Indiánom a Aborigénom, bez imigrantov by tieto krajiny zostali len romantickou divočinou. Rozhodnutie zbaliť sa, predať majetok a ísť do neznáma je veľmi ťažkým rozhodnutím, ktoré si vyžaduje veľkú odvahu. Nie náhodou sú migranti viac tolerantní voči rizikám ako nemigranti (o čom sa autor tohto komentára presvedčil vo via-cerých výskumoch). Rizikovo tolerantní sú najmä mladí a zdraví muži. To je presne ten typ ľudského kapitálu, ktorý je pre ekonomiku cenný a čoraz menej k dostaniu.

O migrantoch sa tvrdia protichodné veci. Na jednej strane sú vraj leniví a žijú zo sociálnych dávok. Na druhej strane zas berú pracovné miesta domácim (akosi to nejde dokopy). Údaje z európskych ekonomík hovoria, že obrovská väčšina imigrantov v hostiteľských krajinách pracuje. Robia presne to, čo Slováci v Anglicku alebo Rumuni v Taliansku: pracujú, zarábajú peniaze a chcú, aby sa ich deti mali lepšie.

Európa už dlho pácha demografickú samovraždu. Detí sa rodí čoraz menej, no počty dôchodcov rýchlo rastú. Pred bránami Európy pritom stoja mladí ľudia ochotní pracovať. Netreba vymýšľať teplú vodu. Stačí prebrať to, čo dávno funguje najmä v USA, Kanade a Austrálii. Z obrovskej zásoby pracovnej sily v Ázii a Afrike starostlivo vyberať mladých ľudí s vysokým ľudským kapitálom. A samozrejme treba aplikovať aj funkčné integračné politiky. Ak chceme využiť ľudský kapitál imigrantov, musíme im poskytnúť integračné kurzy, kde sa naučia jazyk a dozvedia čo-to o našej kultúre.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
balaz@sevis

Prečítané 2077 krát Naposledy zmenené piatok, 26 február 2016 15:39