sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

sobota, 20 august 2011 20:20

Prepojenie slovenského a českého kapitálového trhu

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Spoločnosti Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s (CDCP SR) a Centrální depozitář cenných papírů Praha, a.s. podpísali zmluvu o vzájomnom členstve a spolupráci, ktorá umožní obchodovať cenné papiere na burzách v Prahe a Bratislave. Ide o tzv. duálny listing, ktorý umožní na burze v Bratislave obchodovať aj zahraničné cenné papiere. To znamená, že emitenti, ktorých akcie sú a budú obchodované na Burze cenných papierov Bratislave, budú môcť rozšíriť svoj listing aj o burzu v Prahe.

Ďalším krokom je technické prepojenie oboch spoločností, čím sa zjednoduší okrem iného obchodovanie s rovnakými cennými papiermi na oboch burzách. Duálny listing pomôže oživiť kapitálový trh na Slovensku, a to je v súčasnosti jednou z priorít vedenia CDCP SR.

Termín faktického prepojenia slovenského a českého depozitára je naplánovaný na tretí kvartál tohto roka. Predpokladá sa, že o duálny listing budú mať záujem najmä emitenti akcií, pričom však služby plynúce z prepojenia oboch spoločnosti budú využívať aj investori. Podobné prepojenie chce CDCP SR v priebehu najbližších mesiacov nadviazať aj s depozitárom vo Varšave.

Pozn. Centrálny depozitár cenných papierov SR, a.s. (CDCP SR) vznikol v roku 2004, pričom svojou činnosťou priamo nadviazal na činnosť Strediska cenných papierov SR, a.s.. V roku 2006 sa  jeho 100%-ným akcionárom stala Burza cenných papierov v Bratislave, a.s.. Medzi hlavné činnosti CDCP SR patrí napr. vedenie účtov majiteľov cenných papierov, vykonávanie prevodov cenných papierov, vedenie registra emitentov a zoznamov akcionárov, registrovanie emisií zaknihovaných cenných papierov a pod. CDCP SR pracuje na členskom princípe, pričom k 15.8.2011 mal 20 členov – z toho 13 bánk, 4 obchodníkov s cennými papiermi, 2 zahraničné centrálne depozitáre a Národnú banku Slovenska. Aktuálny zoznam členov je prístupný na: http://www.cdcp.sk/general/cinnost.php#zoznam_clenov. 

Prečítané 2397 krát Naposledy zmenené piatok, 21 august 2015 16:38
Ing. Lenka Hrušková

marketingový pracovník