sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 20 máj 2011 20:24

Využije štát pri predaji podnikov burzu?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V súčasnosti sa opätovne otvára téma predaja vybraných spoločností vo vlastníctve štátu. Nahlas sa totiž diskutuje na tému ako naložiť s podielmi štátu v podnikoch, ktoré boli v minulosti z väčšej či menšej časti už predávané. Medzi takéto spoločnosti možno zaradiť napr. Slovak Telekom alebo SPP. Faktom je, že uvedené spoločnosti už majú svojich strategických investorov a štát sa rozhoduje, či podiely, ktoré v daných spoločnostiach drží, je lepšie predať alebo držať ďalej. V prípade, ak sa štát rozhodne predávať, či už v záujme znižovania svojho celkového dlhu alebo v záujme zabezpečenia zdrojov na rozvojové projekty, tak sa v tejto súvislosti logicky vynára základná otázka. Využije štát pri predaji vybraných spoločnosti aj kapitálový trh?

Ak by sa tak stalo, bola by to v dejinách samostatného Slovenska historická udalosť, a to z toho dôvodu, že dosiaľ žiadna vláda SR nevyužila pri predaji majetku štátu formu tzv. IPO teda verejný predaj spoločnosti prostredníctvom kapitálového trhu. Čo je paradoxné, ak si uvedomíme, že predaj práve cez IPO je všade vo svete považovaný za najtransparentnejšiu formu predaja. A určite aj z uvedeného dôvodu takúto formu predaja majetku štátu vo veľkej miere využívajú v podstate všetky krajiny sveta, a to nielen tie najrozvinutejšie ako by sme sa mohli domnievať, ale dokonca aj tie, ktoré by sme z pohľadu rozvoja trhového hospodárstva a stavu ich domáceho kapitálového trhu považovali za exotickejšie. Príkladom z posledných dní je napr. Laos a Vietnam. Nehovoriac o tom, že spomedzi krajín V4 je Slovensko jedinou krajinou, ktorá dosiaľ nevyužila kapitálový trh pri predaji spoločnosti v rukách štátu.

Pritom predaj formou IPO prostredníctvom kapitálového trhu je nielen vysoko transparentný, ale súčasne vytvára šancu na dosiahnutie najlepšej možnej ceny pre predávajúceho. V prípade predaja majetku štátu verejnosť očakáva v prvom rade transparentnosť. Tá je v tomto prípade alfou a omegou celého procesu predaja verejného majetku.

Dostanú občania SR šancu kúpiť si akcie bonitných spoločností predávaných štátom?

Výhoda predaja formou IPO cez burzu dáva rovnakú šancu všetkým potencionálnym záujemcom o kúpu, a to dokonca aj bežným radovým občanom.

V súčasnosti sa Slovensko nachádza pred zdá sa záverečnou fázou predaja resp. dopredaja majetku štátu, pričom aktuálnou otázkou bude, akú formu predaja štát zvolí. Ak by voľba padla na predaj formou IPO cez verejný trh, rozhodne by tým získal nielen domáci kapitálový trh, ale zároveň by sa tým vytvoril aj priestor na investovanie pre dôchodkové fondy, samozrejme po odstránení viacerých nezmyselných bariér brániacich im reálne investovať do akciových titulov. No a v neposlednom rade by to bola dobrá správa a možnosť aj pre tzv. „retailových“ investorov z radov bežných občanov SR, ktorí by tak dostali historicky prvú šancu kúpiť si bonitné akcie významných domácich spoločností, ktoré by im mali šancu prinášať aj zaujímavý výnos v podobe reálnych dividend. To či túto historicky prvú šancu občania Slovenska od svojich volených zástupcov aj dostanú, ukáže najbližšia budúcnosť.

Na záver možno len konštatovať, že my sa s uvedenými myšlienkami o výhodnosti predaja bonitných spoločností cez burzu stotožňujeme, preto by sme tento krok uvítali. Okrem toho by takáto forma predaja podporila aj rozvoj domáceho kapitálového trhu, ktorý na podobný impulz čaká márne už roky.Snáď sa ho konečne dočká a aj keď sa hovorí, že jedna lastovička jar nerobí, rozhodne by takýto predaj cez domácu burzu bol silným impulzom na znovu oživenie nášho spiaceho kapitálového trhu.

Ing. Lenka Hrušková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2283 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 20:20
Ing. Lenka Hrušková

marketingový pracovník