sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 22 február 2011 19:26

Stal sa FNM Vašim akcionárom?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Fond národného majetku Slovenskej republiky (ďalej ako FNM) sa vďaka bezodplatnému prevodu cenných papierov stal akcionárom a držiteľom družstevných podielnických listov v takmer 800 spoločnostiach. Kompletný zoznam cenných papierov vo vlastníctve FNM k 31.12.2010 nadobudnutých v zmysle zákona č.160/2009 Z.z. je prístupný na: http://www.natfund.gov.sk/doc/Cenne_papiere_Stav_k_31_12_2010.pdf.

Ako bude FNM s týmito cennými papiermi nakladať nie je ešte stále isté, no z vlastnej praxe môžeme potvrdiť, že keď naša spoločnosť poskytovala emitentom cenných papierov služby pri premenách podoby akcií zo zaknihovaných na listinné, kde bol FNM akcionárom (na základe darovania akcií ešte v čase, keď boli v zaknihovanej podobe), tak si fond akcie v listinnej podobe vždy vyzdvihol. Podobne môžeme na základe informácií od našich klientov potvrdiť, že FNM ako akcionár, sleduje termíny konaní valných zhromaždení a žiada o zaslanie materiá-lov, ktoré budú prerokovávané. Javí sa teda, že sa napĺňajú slová o „maximálnej obozretnosti a o hospodárnom nakladaní s majetkom fondu“, ktoré si môžeme prečítať na web stránke FNM. Z toho vyplýva, že FNM sa správa ako aktívny akcionár, s ktorým treba počítať.

Čo sa stane s cennými papiermi, ktoré občania darovali FNM?

Túto otázku počúvame často, bohužiaľ odpoveď zatiaľ nepoznáme. Zo spomínanej skupiny stoviek akciových spoločností je podľa letmého pohľadu väčšina naozaj nebonitná, a teda v prípade ich akcií možno hovoriť o „bezcenných cenných papieroch“. Neplatí to však paušálne. V prípade dlhopisov FNM (29 kusov), akcií Zentiva a.s. (38 kusov) a Union poisťovňa, a.s. (97 kusov), či Tatry mountain resorts, a.s. (218 kusov), ktoré boli tiež darované FNM, sa však o „bezcennosti“ hovoriť nedá. Skupina je to teda pestrá, o to ťažšie je nájsť riešenie.

Uvedenú situáciu však neustále sledujeme a akonáhle bude v tejto veci známe oficiálne rozhodnutie prezídia FNM, budeme vás o nej  informovať.

Ing. Martin Václavík
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2519 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 17:56

Súvisiace položky (podľa značky)