sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 01 marec 2013 16:29

Kedy sa vráti rast?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Koniec roka 2012 nebol pre slovenskú ekonomiku dobrý. Naše hospodárstvo sa začalo prepadať do recesie. Tržby z priemyselnej výroby klesli o 3,7%. Išlo o prvý pokles tržieb od roku 2009. Keď sa pozrieme na jednotlivé odvetvia vidíme, že išlo o prípad automobilového priemyslu. Tam tržby spadli o 13,4%, no klesali aj tržby vo výrobe gumy, plastov a kovov. Teda v odvetviach, ktoré sú na výrobu automobilov silne naviazané. Tržby v priemysle klesali preto, lebo Eurozóna sa ocitla v recesii a slovenské automobily sa predávali menej ako kedysi. V Taliansku, Francúzsku i Nemecku klesli predaje automobilov o 10-15%. A tak zostali brány slovenských automobiliek počas niekoľkých týždňov zavreté. Slovensko je na exporte automobilov životne závislé. Keď export padá, nezamestnanosť stúpa a s ňou záťaž v podobe dávok v nezamestnanosti. Obyvateľstvo menej nakupuje a štát vyberie menej na daniach.

V tmavom tuneli sa však objavuje aj malé svetielko. Recesia v Eurozóne sa pravdepodobne končí. Napovedá to vývoj indexu Markit PMI. Index zostavuje globálna finančná firma Markit Group na základe prieskumu vývoja objednávok, tržieb, zamestnanosti, zásob a včasnosti dodávok. Podobné indexy zostavujú aj národné štatistické úrady, no Markit to urobí rýchlejšie a dokáže pokryť 30 krajín naraz. Hodnota indexu 50 znamená, že ekonomika nerastie. Čokoľvek nad 50 znamená rast, čokoľvek pod 50 zas pokles. Pohľad do histórie indexu hovorí, že jeho hodnoty sú veľmi dobre korelované so skutočným rastom hrubého domáceho produktu. Ešte v októbri 2012 bol index Markit PMI na hodnote 45,7 bodu. V decembri 2012 sa však index nečakane vyšplhal na 47,2 bodu a údaje za február hovoria o úrovni 48,6 bodu. Technicky je Eurozóna ešte stále v recesii, no tempo poklesu sa spomaľuje. Pre nás je zaujímavé, že v rámci Eurozóny dosiahol index Markit PMI najvyššiu hodnotu (54,4) v Ne-mecku, ktoré je naším kľúčových obchodným partnerom. Francúzsko, Španielsko a Taliansko sú na tom ešte stále zle.

V lete minulého roka to vyzeralo, že Euro ako spoločná mena skončí a celá Európa sa prepadne do ekonomickej čiernej diery. Odvážna intervencia Európskej centrálnej banky zasta-vila paniku. Finančné trhy sa upokojili a dôvera sa postupne vracia aj do reálnej ekonomiky. Ak všetko dobre pôjde, pozitívne impulzy sa k nám z Nemecka začnú prelievať niekedy v druhej polovici tohto roka.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2298 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 10:12