sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 03 apríl 2014 14:02

Do Európy prichádza ekonomické oteplenie

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Prvé týždne roka 2014 priniesli viacero dobrých správ. Prognózy opatrne hovoria o návrate ekonomické-ho rastu. Eurozóna ako celok porastie o 1,1%. Dobre by si mali viesť najmä Nemecko s rastom 1,7% a potom malé krajiny ako Slovensko (+2,2%), Estónsko (+3,0%) a Lotyšsko (+4,0%). Dôležité však je, že rast by sa mal dostaviť aj na juh Európy. I keď len mierny, niekde medzi 0,5-0,8%.


Misie expertov z Medzinárodného menového fondu, Európskej centrálnej banky a Európskej komisie naordinovali južným členom Európskej únie mix opatrení pozostávajúci z rozpočtových škrtov, privatizácie štátnych podnikov, reformy platov a dôchodkov v štátnej správe a liberalizácie podnikania. Zdá sa, že opatrenia začali zaberať. Svedectvo o tom vydáva aj pohľad na bilancie zahraničného obchodu. V globalizovanom svete je dôležitá schopnosť krajiny súťažiť na medzinárodných trhoch. Ak krajina viac dovezie ako vyvezie, potom sa voči zahraničiu zadlžuje. Ak vývoz prevýši dovoz, potom krajina obnovuje svoju konkurenčnú schopnosť.

Ako sa darilo v zahraničnom obchode hriešnikom na juhu Európy? Grécko malo v roku 2011 závratný obchodný deficit 20,7 mld. eur. Krajina omnoho viac spotrebovala, ako vyviezla. V roku 2012 tento deficit klesol na 4,6 mld. eur a za rok 2013 sa očakáva kladný výsledok 2 mld. eur. Španielsko znížilo deficit obchodnej bilancie z 39,8 mld. eur v roku 2011 na 4,7 mld. eur v roku 2012 a v roku 2013 očakáva prebytok 3 mld. eur. Podobne je na tom aj Taliansko. Horké medicíny šetrenia, reforiem na trhu práce a liberalizácie podnikania začínajú zaberať.

Finančná panika skončila a svetové finančné trhy začali hodnotiť vývoj na juhu Európy triezvejšie. Prejavilo sa to v klesajúcich nákladoch na financovanie dlhu. Napríklad Portugalsko si ešte v roku 2011 muselo požičiavať za 18% úrok. Začiatkom tohto roka umiestnili emisiu 10-ročných dlhopisov za úrok 4,7%. Ešte lepšie si viedlo Španielsko, ktoré si dokázalo požičať na 15 rokov len za 4,2%. Pre juh Európy sú klesajúce úroky dobrou správou. Problémové krajiny budú musieť na oživenie svojich ekonomík prijať rozvojové programy zamerané na podporu tvorby pracovných miest pre mladých a pre rozbeh nových exportne orientovaných odvetví. Nízke úroky na finančných trhoch a možno aj odpustenie časti dlhu môžu juhu Európy pomôcť naštartovať ekonomiku.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2442 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 14:17