sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 01 jún 2012 17:35

Aké je podnikateľské prostredie v SR?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Všetky slovenské vlády rady rozprávajú o podpore hospodárskeho rastu. Dokazujú to najmä štedrými dotáciami a daňovými prázdninami pre nadnárodné monopoly. Čo sa týka domáceho biznisu, najčastejšie počúvame o zlepšovaní podnikateľského prostredia. Aká je skutočnosť? V rebríčku Svetovej banky „Doing Business“ je 170 krajín. A Slovensko je na 48 mieste. Kúsok za Tuniskom a ďaleko za Macedónskom.

Iste, nebudeme porovnávať Slovensko so Singapurom či USA. Tie sú umiestnené v úplne iných kultúrach a tradíciách. Urobme si však krátke porovnanie s Rakúskom, s ktorým máme spoločných 500 rokov života v jednej monarchii. Nasledovné dáta sú modelované pre podnik typu spoločnosti s ručením obmedzením, ktorá podniká v priemysle alebo v obchode, biznis rozvíja v hlavnom meste krajiny a má 10 až 50 zamestnancov.

Vyriešenie súdneho sporu zaberie na Slovensku 32 procedúr a v priemere trvá 565 dní. V Rakúsku treba 25 procedúr a 397 dní. Na Slovensku riešenie bankrotu trvá 4 roky. Náklady na jeho riešenie sa vyšplhajú na 18% hodnoty vlastníctva. Z jedného eura pohľadávok dostane veriteľ v priemere 54,5 centov. V Rakúsku sa bankrot v priemere vyrieši za 1,1 roka. Stojí to tiež 18% hodnoty vlastníctva, no výťažnosť pohľadávky je 72,7 centov z jedného eura.

Na založenie podniku treba na Slovensku vykonať 6 procedúr, ktoré v priemere trvajú 18 dní. V tomto jedinom ukazovateli je Rakúsko horšie ako my, s 8 procedúrami a 134 dňami. Na vybavenie stavebného povolenia potrebuje slovenský podnikateľ podľa zákona 11 procedúr, ktoré v priemere zaberú 286 dní (ak pravda nepoužije „urýchľovač“ v podobe všimného pre kompetentné osoby). Rakúšania vyžadujú 13 procedúr, no povolenie zvládnu za 194 dní.

Vo všetkých rebríčkoch, či už ich robí OECD, Svetová banka, či Svetové ekonomické fórum, vychádza na Slovensku ako najväčší problém vymožiteľnosť práva. Súdne spory trvajú dlho, sú drahé a aj v prípade výhry nemusí žalujúca strana dostať to, čo jej patrí. Kým začneme rozmýšľať o ďalších investičných stimuloch, mali by sme najprv sfunkčniť systém súdov a zjednodušiť štátnu správu.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2464 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 21:13