sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

streda, 02 február 2011 17:08

Drahé naše ceny

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Januárový nárast cien o 3% bol pre mnohých šokom. Poslednýkrát takto vysoko rástli ceny začiatkom roka 2009. Odvtedy sme si zvykli na nízku infláciu, rádovo na úrovni 1,0-1,5%. Čo sa vlastne stalo? Ovplyvnila rast cien zvýšená DPH alebo zvýšené marže obchodníkov?

DPH sa preniesla do cien na úrovni cca 0,6%. O maržiach obchodníkov sa nevedú štatistiky. Môžeme však predpokladať, že na trhu je dostatočná konkurencia. Podrobnejší pohľad na vývoj cien jednotlivých položiek spotrebného koša nám napovie aj niekoľko podrobností o zdrojoch zvýšenej inflácie. Najviac rástli ceny potravín (6,1% ), bývania a energií (3,7%).

Zvýšená inflácia teda pochádza z iných zdrojov, ako je rast DPH. A to najmä z rastu cien surovín a palív. Ich rast je spôsobený zhruba troma faktormi: (a) skončením krízy vo vyspelých  krajinách, (b) rastúcim dopytom po komoditách na emerging markets, najmä v Číne a Indii a (c) monetárnou politikou americkej centrálnej banky (FED), ktorá zaplavila svetové trhy peniazmi, pre ktoré nie je reálne použitie a tak sa prelievajú do cien akcií, zlata a komodít. FEDu môžeme ďakovať za veľkú časť nárastu cien.

Prečo však ceny rastú najmä na začiatku roka? Ceny nerastú len od začiatku roka. Napríklad cena ropy (Brent) sa od septembra zvýšila z 80 na 100 dolárov za barel, t.j. o jednu štvrtinu. Takýto nárast sa s určitým časovým odstupom musí preniesť aj do cien iných komodít (potraviny, doprava, bývanie, atď.). Čo sa týka cien potravín, rastú jednak kvôli nízkym úrodám a jednak kvôli vyššiemu dopytu. Svetová úroda obilnín bola v roku 2010/2011 o 5% nižšia ako v roku 2008/2009, počet obyvateľstva však stále rastie. Cenový index potravín narástol v tom istom období o 20%. Je tu jasná súvislosť medzi udalosťami v arabskom svete a rastom cien potravín. Na zvýšenie cien potravín a energií sú citlivé najmä chudobné domácnosti, lebo  v ich spotrebnom koši činia vyšší podiel ako u bohatých domácností. Budú ceny ďalej rásť alebo klesať? Pokles cien by bol pravdepodobný len pri ďalšom kole ekonomickej krízy, ktorá by znovu znížila ceny ako v roku 2008. Tento scenár však nie je veľmi pravdepodobný.

Kto doplatí na rýchlejší rast cien? Predovšetkým domácnosti s nízkym príjmom, u ktorých tvoria potraviny a energie podstatnú časť spotrebného koša. U slovenských zamestnancov je to asi 44%, u dôchodcov však až 58%. Ďalšou skupinou poškodených budú ľudia, ktorí držia podstatnú časť majetku na bankových účtoch. Tie sú úročené nižšie ako je miera inflácie. Inflácia im teda vymaže časť úspor.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2263 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 14:13