sk   en

1 2 3 4 5_1 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 18 december 2015 11:16

Novinky v zákone o dani z príjmov platné od 1.1

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V júnovom čísle nášho štvrťročníka som písala o predpokladanej podobe „veľkej“ novely zákona o dani z príjmov, ktorá bola v tom čase v pripomienkovom konaní. Na prekvapenie bola táto novela schválená parlamentom už 22. septembra tohto roku. Takže podnikateľské subjekty aj fyzické osoby majú relatívne dosť času sa s prijatými zmenami zoznámiť.

Prevažná väčšina novelizovaných článkov sa venuje príjmom z kapitálového majetku, ale zákonodarca mal potrebu ešte detailnejšej špecifikácie sledovania a zdaňovania nefinančných príjmov zdravotníckych pracovníkov. V tejto súvislosti ma napadlo, že rovnaký meter by mohol byť uplatňovaný na štátnych a samosprávných zamestnancov a možno by bol náš štátny rozpočet zasa o niečo bohatší. (Tento nápad asi skôr patrí k sci-fi, ale nepáčil by sa aj vám?)

Vrátim sa späť k našej hlavnej téme, teda zdaňovaniu príjmov z kapitálového majetku. Novinkou je, že od 1.1.2016 je príjem z kapitálového majetku (príjem podľa §7 zákona o dani z príjmov) osobitným základom dane, ktorý je vždy zdaňovaný 19%, nezapočítava sa do celkového základu dane z ostatných druhov príjmov, a teda nemá vplyv na podiel príjmov zdaňovaných 25%. Platí však, že príjmy z kapitálového majetku, z ktorých sa daň nevyberá zrážkou alebo odvedením zrážkovej dane nie je splnená daňová povinnosť, ale zrážková daň je daňovým preddavkom (vstupujú do daňového priznania) a sú základom aj pre odvod zdravotného poistenia.

Pre fyzické osoby, ktoré nakúpia alebo vlastnia cenné papiere obchodované na regulovaných trhoch (burzách) bude zaujímavé držanie týchto cenných papierov viac ako jeden rok, nakoľko následný predaj na regulovanom trhu so ziskom nebude predmetom dane z príjmu. Pozor, táto zmena sa dotýka len cenných papierov obchodovaných na regulovaných trhoch. V prípade, že vlastníte alebo si obstaráte cenné papiere, ktoré nie sú prijaté na regulovanom trhu a predáte ich aj po uplynutí jedného roka alebo predáte cenné papiere obchodované na regulovanom trhu pred uplynutím jedného roka od ich nadobudnutia, tak príjem z nich je predmetom dane (podľa §8 zákona o dani z príjmov). Samozrejme stále platí, že príjem z predaja cenných papierov nadobudnutých pred 1.1.2004 sa nezdaňuje.

Dlhodobé investičné sporenie je novinkou v zákone o dani z príjmu a samozrejme aj v zákone o cenných papieroch (Detailne som o ňom písala v júnovom čísle). V rámci dlhodobého investičného sporenia minimálne celých pätnástich rokov si človek môže sporiť maximálne 3.000 EUR ročne. Počas celého tohto obdobia si však z neho nesmie vybrať žiadny benefit a po uplynutí pätnástich rokov jeho príjem nebude zdaňovaný.

Ing. Danica Michalková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 1323 krát Naposledy zmenené piatok, 26 február 2016 15:15
Ing. Danica Michalková

člen predstavenstva a finančný manažér