sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 20 február 2009 20:12

Cenné papiere a dane

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Je to až neuveriteľné, ale v roku 2008 nenastala žiadna významná zmena v zdaňovaní príjmov z cenných papierov. Ak ste vlastníkom cenných papierov alebo ste v priebehu roku 2008 predali cenné papiere, musíte sa zamyslieť nad tým, či ste povinný vaše príjmy z cenných papierov alebo z ich predaja zahrnúť do daňového priznania.

Cenné papiere

Pre fyzickú osobu, nepodnikateľa stále platí, že príjmy z predaja cenných papierov nadobudnutých pred 1.1.2004 nie sú predmetom zdaňovania. Výhodou je, že už nie je potrebné robiť trojročný test vlastníctva, keďže od 31.12.2003 už v zdaňovacom období roku 2008 prešlo viac ako tri roky.
Ak ste teda tým šťastlivcom, ktorý v roku 2008 stihol predať svoje cenné papiere nadobudnuté pred 1.1.2004 so ziskom, tak tento príjem nezdaňujete.
Ak ste zo ziskom predali cenné papiere nadobudnuté po 1.1.2004, tento zisk zdaňujete štandardnými 19% dane.

Podielové listy

V prípade, že ste v priebehu roku 2008 redemovali podielové listy (t.j. vrátili ich správcovskej spoločnosti),zisk z ich redemácie vám slovenská správcovská spoločnosť automaticky zdanila 19% daňou vybranou zrážkou. A to nezávisle na tom, či ste podielové listy nadobudli po 1.1.2004 alebo pred týmto dátumom. V prípade, že ste podielové listy nadobudli pred 1.1.2004 a nechcete zrazenú daň darovať štátu, môžete si jej vrátenie nárokovať v daňovom priznaní.
Iná situácia je pri redemácii podielových listov zahraničných správcovských spoločností, ktoré daň nevyberajú zrážkou. Príjem z týchto podielových listov je preto potrebné zahrnúť do daňového priznania.

Úroky

Daň je vyberaná zrážkou z úrokov aj ostatných výnosov z cenných papierov, rovnako aj z úrokových výnosov na vkladových osobných účtoch, na účtoch v stavebných sporiteľniach a pod. V prípade, že si neuplatňujete takto zaplatenú daň ako preddavok, je zrazením dane splnená daňová povinnosť a tieto príjmy teda nemusíte uvádzať v daňovom priznaní.

Dlhopisy

Dlhopisy sú štandardne zdaňované zrážkovou daňou, výnimkou sú štátne dlhopisy Slovenskej republiky vydané a registrované v zahraničí, z ktorých príjem je od dane je oslobodený.

Dividendy

Predmetom dane (ani fyzickej ani právnickej osoby) nie je podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva osobám podieľajúcim sa na základnom imaní (akcionárom, spoločníkom, členom).
Rovnako predmetom dane fyzickej osoby nie je podiel na zisku vyplatený tejto osobe ako členovi štatutárneho alebo dozorného orgánu obchodnej spoločnosti alebo družstva.
Toto platí aj pre obdobné spoločnosti so sídlom v zahraničí.

Ing. Danica Michalková
finančný manažér, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
041/5078 743

Prečítané 2461 krát Naposledy zmenené piatok, 21 august 2015 19:30
Ing. Danica Michalková

člen predstavenstva a finančný manažér