sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

nedeľa, 09 máj 2010 14:07

Euro má problém

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ešte pred rokom sa zdalo naše prijatie eura ako šťastný a správne časovaný krok. Očakávali sme jasné pravidlá financovania, zjednodušenie prístupu na celý európsky trh, zbavenie sa kurzového rizika či manipulácie a tiež dodržiavanie zásad primeranosti deficitov v rozumnej miere zo strany nielen našej kocúrkovskej vlády. V poslednej dobe zisťujeme, že vstupom do eurozóny sme vstúpili do spolku, kde nie je problém podvádzať a klamať. Odhalenia z Grécka o mechanizmoch zadlžovania eurozóny bez ručenia a falšovaní výkazov je len vrchol ľadovca. Európska centrálna banka absolútne nezvládla svoju základnú úlohu uchovávania menovej stability a dlhodobo prehliadala nesúlad medzi príjmami a výdajmi jednotlivých členov eurozóny. Poslušne financovala deficity jednotlivých krajín formou akceptácie ničím nekrytých a podvodom skonštruovaných dlhopisov.

Kedysi, keď chytili zlodeja, tak ho potrestali. Dnes sa "zlodejčina" stala štýlom práce nielen politikov, ale aj celých štátov. Niekto spreneverí 300 mld. eur a ostatní mu ešte pridajú ďalších 120 mld., aby prežil, keďže ho odhalili. Alebo aby nevykrikoval, že aj ostatní kradli?

Do tejto konštrukcie prehnaného financovania je zapojených toľko významných medzinárodných inštitúcií, že je jasné, že toto „know-how“ nevyužívalo len medializované a z pohľadu celej ekonomiky EÚ nie podstatné Grécko (2% podiel na HDP EÚ). Skôr by som povedal, že sa z toho stal štandard celej starej eurozóny. Vážnejšou hrozbou pre celú eurozónu sú ostatné južné krajiny zoskupenia, výstižne pomenovaného ako PIGS (Portugal, Italy, Greece, Spain). Ich neschopnosť splácať dlhy je už evidentná, odhady skutočných dlhov rastú každým týždňom a tomu primerane rastie aj potreba finančnej pomoci. Ale to je len začiatok.

Ďalším vážnym problémom je angažovanosť vyspelých krajín v tejto oblasti. Dlžníci totiž sťahujú za nohy aj svojich veriteľov. Stávky na bankrot sa z Grécka, Peru, Rumunska či Venezuely presúvajú aj na také svetové celebrity ako Francúzsko, Veľká Británia či Nemecko a to už je problém pre všetkých.

Niečo nezdravé je cítiť v eurozóne. Dohodnuté pravidlá fungovania ostali len na papieri. Každý trhá zo spoločného mešca čo sa dá. Nikto naozaj nechce riešiť problémy, všetci ich odsúvajú na zajtra, na budúce generácie. Staré dlhy sa prekrývajú novými, ešte väčšími. Euro za 11 rokov existencie akoby dohnalo v negatívnom vývoji 100 rokov zneužívaný americký dolár. Nevyužilo šancu stať sa stabilnou a neinflačnou menou, stať sa novou rezervnou menou sveta. Na škodu nás všetkých.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 1486 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 00:27