sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

utorok, 23 december 2014 01:00

Main Street kontra Wall Street

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Dobrý dom musí stáť na dobrých základoch. Vyspelé ekonomiky nestoja na drancovaní prírodného bohatstva či na rozpredávaní národného majetku. Vyspelé ekonomiky stoja na širokej a zámožnej strednej vrstve.


Dobre platení ľudia so stálym zamestnaním si kupujú čo potrebujú, a keď na niečo nemajú, tak si vezmú hypotéku alebo spotrebný úver. Kto si vezme hypotéku a auto na lízing, dá prácu murárom, robotníkom v automobilke, ale aj ľuďom čo vyrábajú nábytok a televízory. Tí zas dajú prácu pekárom, krajčírom a obuvníkom, a tak ďalej. V ekonomickom žargóne hovoríme o multiplikatívnych efektoch, ktoré vyvolali primárne spotrebiteľské výdavky.

Spotrebiteľský dopyt je ten základ, na ktorom stojí aj americká ekonomika. Najnovší vývoj v najväčšej ekonomike sveta však prináša rozporuplné signály. Na prvý pohľad vidíme, že ekonomika sa rozbieha a tvorí pracovné miesta. V treťom kvartáli tohto roka narástol americký HDP o 3,5% a nezamestnanosť klesla na 5,8%. To sú veľmi pekné čísla. Bližší pohľad však odhalí aj čosi iné.

Na jednej strane je úzka špička americkej spoločnosti bohatšia ako kedykoľvek predtým. Zbohatla najmä skupina ľudí pôsobiaca vo finančných službách („Wall Street“). Na druhej strane stredná vrstva („Main Stret“) má čoraz väčšie problémy prežiť. Väčšina novovytvorených pracovných miest je s minimálnou mzdou a na čiastočný a dočasný pracovný úväzok. Príjem priemernej americ-kej domácnosti za posledných 10 rokov vôbec nenarástol. Iste, je lepšie mať dočasnú a menej platenú prácu ako žiadnu. Ľudia s minimálnou mzdou si však sotva dovolia hypotéku a aj spotrebný úver si dobre rozmyslia.

Problémy začínajú mať aj ich deti. Kríza ukázala, že mať dobré vzdelanie sa oplatí. Čím prestížnejšiu univerzitu niekto vyštuduje, s tým vyšším príjmom môže v živote rátať. Cena kvalitného vzdelania však rastie doslova raketovým tempom, kým príjmy strednej vrstvy stagnujú. Výsledkom je gigantický objem študentských pôžičiek, ktorý v tomto roku dosiahol 1200 miliárd dolárov. Mladí ľudia splácajú pôžičky do 40-tky, čo zas znižuje ich šancu zobrať si hypotéku.

Main Street vyšiel z krízy omnoho horšie ako Wall Street. Je však udržateľná ekonomika, ktorá fičí na finančných službách a predraženom školnom?

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2724 krát Naposledy zmenené nedeľa, 09 august 2015 18:03