sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 16 december 2013 01:00

Keď bankrot, tak bankrot!

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Tak nám Amerika neskrachovala, vydýchli sme si v októbri. Ale iba na čas. V januári 2014 hrozí ďalšia odstávka vlády a začiatkom februára zas pokračovanie ťahaníc o navýšení dlhového stropu. Obe udalosti sa už v USA stali politickým folklórom, v ktorom republikáni i demokrati predvádzajú, ako hlboko môže spadnúť politická reprezentácia najbohatšej krajiny sveta, keď zahodí zdravý rozum.

Podľa prieskumov verejnej mienky sa zatiaľ zdá, že najviac strácajú republikáni, ktorých voliči obviňujú zo zameškaných platov v štátnej správe a nefunkčnej štátnej správy počas odstávky vlády. Ak by naozaj malo dôjsť k zablokovaniu dlhového stropu, vláda USA by zrejme neprestala splácať americký zahraničný dlh, ale skôr by pozastavila vyplácanie dôchodkov a sociálnych dávok. Spoľahlivejší spôsob ako naštvať milióny voličov asi ani neexistuje.

Tvrdohlavý boj republikánov proti Obamovej zdravotníckej reforme priniesol nezamýšľané výsledky. Reformu podporuje viac Američanov ako predtým. A čo horšie, kapitáni americ-kého biznisu si začínajú klásť otázky, či majú podporovať stranu, v ktorej nadobudla vplyv síce malá, ale veľmi hlučná skupina extrémnych konzervatívcov (Tea Party). Vyhrážky, že radšej nechajú krajinu zbankrotovať ako by mali akceptovať Obamovu reformu možno znejú dobre na čajovom večierku vo Virgínii, ale biz-nisu jednoznačne škodia. Škody z odstávky vlády v októbri 2013 sa odhadujú na 24 miliárd dolárov. Ešte väčšie náklady môže priniesť prípadné zníženie ratingu vládnych dlhopisov a nárast úrokov.

Politické ťahanice pritom odvádzajú pozornosť od skutočne vážnych problémov verejných financií v USA. Za rok 2013 dosiahne deficit vlády v USA hodnotu 6% HDP a verejný dlh dokonca 107% HDP. Na porovnanie, verejný dlh vykričaného Španielska činí len 84% HDP a náš slovenský len 55% HDP. Keby USA boli v Európskej únii, už dávno by čelili tvrdým rozpočtovým škrtom.

Amerika zatiaľ využíva fakt, že dolár je najväčšou rezervnou menou sveta a keď bude dlh priveľký, jednoducho vytlačí viac zelených papierikov. Ak však budú USA predvádzať rozpočtový cirkus každý polrok, obchodných partnerov to raz unaví, a začnú sa orientovať na iné rezervné meny. Potom možno dôjde aj na zdravý rozum a konštruktívnu debatu republikánov a demokratov o udržateľnosti verejných financií v USA.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 1981 krát