sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

piatok, 05 jún 2015 16:45

Nezávidím veľkým hráčom...

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Pred niekoľkými týždňami som na konferencii v Žiline dostal z publika zaujímavo položenú otázku: „Do čoho najneradšej investujete?“ Nie najradšej ale najneradšej. Dosť dlhú dobu som bol ticho a hľadal na takto položenú otázku odpoveď. Vtedy spoluvystupujúci už moje mlčanie nevydržal a odpovedal s humorom za mňa vetou: „To ticho hovorí za všetko“. Otázka ma mierne zaskočila a za celý ten čas ticha som rozmýšlal do čoho konkrétneho, alebo do akých oblastí sme za uplynulých dvadsať rokov investovali a čo z toho bolo najmenej príjemné. V tej situácii som nakoniec musel už niečo povedať, a tak som dal dotyčnému nie príliš konkrétnu odpoveď: „Investuj do toho, čomu rozumieš“. Myslím si, že čakal odpoveď, čoho sa vyvarovať, prípadne kam konkrétne investuje v súčasnosti SEVIS.

Až neskôr som si uvedomil, že moja spontánna a všeobecná, hoc pravdivá odpoveď by v súčasnosti neuspokojila ani odborníka na kapitálové a finančné trhy. A už vôbec nie laika, ktorý je častokrát obeťou nejasných ponúk na „najlepšie investovanie“. Verím však, že v súčasnej situácii sa len málokto, ak vôbec niekto, dokáže zorientovať a prijímať zodpovedné rozhodnutia v tejto oblasti.

Okrem toho, že výkonne riadim SEVIS, som zároveň obchodník. Výsledkom obchodnej aktivity je podpísaná zmluva, ktorou získavame finančné prostriedky. Pred pár rokmi som sa tešil, že z desiatich oslovených som podpísal kontrakt v priemere s dvoma klientmi. Vtedy som sa považoval za úspešného obchodníka. V súčasnosti pracujem s úspešnosťou takmer päť klientov na desať oslovených. Mal by som sa z toho tešiť? V mojom prípade, bohužiaľ skôr nie. Určite som výrazne nezlepšil svoje obchodné zručnosti. Tento výsledok je pre mňa skôr signálom, že sa niečo vážne na trhu deje. Parafrázujem slova môjho známeho: „Keď si v miestnosti najlepší, tak čo najrýchlejšie odtiaľ utekaj“, alebo: „Keď ide niečo príliš ľahko bez vačšej námahy, ber to ako výstrahu“.

Priznám sa úprimne a bez nátlaku. Niekedy mám pocit, že prestávam rozumieť súčasnej situácii a mám pochybnosti o tom ako na túto situáciu správne reagovať. Prostredie je podľa môjho názoru už veľmi zdeformované a ťažko čitateľné.
Trhy vykazujú známky prehriatia najmä prílivom nezvyčajne veľkého množstva voľných peňazí a absenciou zaujímavých investičných príležitostí. Aj medzi správcami fondov vytvára tento stav nervóznu atmosféru. Mám pocit, že vačšina z nich má prst na spúšti s povelom na predaj, a teda na útek z finančných trhov. Ináč povedané, je to čím ďalej, tým viac rizikovejšie prostredie.

Keď všetky sofistikované teórie zlyhávajú, je pravdepodobne najlepšie použiť zdravý sedliacky rozum. Urobiť čokoľvek je lepšie ako neurobiť nič a ďalej čakať. A preto sme sa aj my v tejto situácii rozhodli reagovať a spomaliť naše rastové aktivity. Pozastavili sme príjem nových finačných prostriedkov a poskytovanie požičiek s cieľom nezvyšovať bilančnú sumu. To, ako dlho to bude trvať, si dnes vôbec nedovolím odhadnúť.

Roky budujeme vzájomnú dôveru. Klienti nám zverujú svoje prostriedky, lebo nám dôverujú a veria, že ich dokážeme lepšie spravovať ako oni sami. A v situácii, keď nám tento vzťah s klientom funguje, sme sa rozhodli, že nové prostriedky budeme žiaľ odmietať a splatnosť časti starých záväzkov nepredlžovať, ale ich postupne klientom vracať. Som si vedomý, že časť klientov takto možno stratíme, ale považujem rozhodnutie pozastaviť časť aktivít SEVISu v tejto situácii za zodpovedné riešenie. Nakoniec schopnosť vyhľadávať príležitosti týmto nestrácame.

Pavol Prekop
predseda predstavenstva
Prečítané 2585 krát Naposledy zmenené pondelok, 12 október 2015 10:49
Pavol Prekop

predseda predstavenstva, výkonný riaditeľ, manažér obchodnej a poradenskej činnosti, konzultant