sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 03 apríl 2014 14:55

Na veľkosti záleží...

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Začiatkom roka býva dobrým zvykom rozoberať plán činnosti pre nové obdobie a hodnotiť dosiahnuté výsledky za predchádzajúce obdobie. V tomto prípade to opäť robím s radosťou, pretože minulý rok sme hospodárili  veľmi dobre, a to so ziskom vo výške 480 tis. €. Spokojnosť s plnením plánu nespočívala iba v  zisku, ale aj v dosiahnutí ďalších sledovaných ukazovateľov. Bilančná hodnota  aktív  narástla o 19,5 %, čo znamená, že celkový objem majetku, ktorý spravuje skupina SEVIS, stúpol k 1.1.2014 na 19,8 mil. €. Počas roka 2013 sme získali prostredníctvom SEVIS dlhopisov a pôžičiek nové finančné prostriedky vo výške 2,7 mil. € a klientom sme poskytli na krátkodobé preklenutie nedostatku likvidity pôžičky v objeme 7,4 mil. €.


Úplne najzaujímavejší výsledok však dosiahol tím portfólio manažmentu. Podarilo sa im v priebehu roka 2013 zhodnotiť zverené finančné prostriedky prostredníctvom investičných nástrojov na kapitálových trhoch o 53%. Od roku 2006, od kedy aktívne spravujeme portfólio investičných nástrojov, sme tak dosiahli priemerne ročné zhodnotenie vo výške 12,2% ročne. A to je aj plánovaná úroveň, ktorú si tento tím stanovil v začiatkoch, keď si trúfal dosiahnuť priemerné zhodnotenie 12% ročne.

V minulom roku sme oslávili jubilejný dvadsiaty rok existencie SEVISu na trhu. Ako poďakovanie za doterajšiu spoluprácu sme niektorým klientom a partnerom venovali zaujímavý darček. Zvláštne na ňom bolo, že išlo o detskú stoličku, ktorá však bezpečne unesie aj dospelého človeka. Jej rozmer a pevnosť mal charakterizovať skupinu SEVIS - „Malá a stabilná". Pri tvorbe tohto sloganu, ktorý mal vyjadriť spojitosť SEVISU a darčeka, som vtedy našiel odpoveď, ktorú hľadám s mojimi spoločníkmi už niekoľko rokov. „Aký má byť SEVIS a aký chceme, aby v budúcnosti bol? Pri akej veľkosti udržíme nastavenú kvalitu a schopnosť spoločnosti mať udalosti pod neustálou kontrolou?"

Má byť SEVIS najznámejšia, či najrýchlejšie rastúca firma, jednotka na trhu podľa tržieb alebo najatraktívnejšia spoločnosť, ....?  Aj taký môže SEVIS byť. Ale tieto výzvy ma nenapĺňajú a radšej ich ponechám  marketingovým agentúram a stratégom.

Rozhodli sme sa vytvoriť spoľahlivé a uznávané miesto, kde je spojená potreba zhodnocovať zdroje s potrebou financovať projekty. Spoločnosť takej veľkosti, že klienti vždy nájdu osobitý prístup „SEVISÁKA". Kde klienti nebudú len súčasťou rozsiahleho zoznamu účtov s číselným označením.

Radšej menšie miesto, kde spokojní zamestnanci dokážu obslúžiť klientov s pozornosťou, na ktorú sme dlhodobo vzájomne nastavení. Kde si medzi klientmi nájdeme dobrých  priateľov a spoľahlivo sa postaráme o zverené aktíva. Miesto, kam samotní zamestnanci s dôverou vkladajú vlastné voľné finančné zdroje na zhodnotenie. A v neposlednom rade spoločnosť takú veľkú, aby mne ako majiteľovi neprerástla cez hlavu, jednoducho firmu o veľkosti, kedy budem môcť spokojne spávať a táto hra ma bude baviť.

Na slovenskom finančnom trhu sa môže javiť, že spoločností ako SEVIS je prebytok a tým pádom sa ťažko hľadá priestor, v ktorom sa dá pohybovať. Z časti je to pravda. Vždy sa však dá nájsť vlastná cesta. Zvolili sme si cestu, že budeme otvorene hovoriť o výsledkoch, dobrých aj zlých, o tom ako uvažujú majitelia, aby ste vedeli s kým máte dočinenia, ako aj to kam smerujeme svoje aktivity a čo chceme dosiahnuť. Viem, že vás to zaujíma, a preto verím, že na veľkosti partnera záleží.

Pavol Prekop
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2581 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 14:21
Pavol Prekop

predseda predstavenstva, výkonný riaditeľ, manažér obchodnej a poradenskej činnosti, konzultant

Súvisiace položky (podľa značky)