sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 20 máj 2010 20:08

Ako tvoríme trh

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Už viac ako rok prezentujeme myšlienku TVORÍME TRH. Spájame možnosti a potreby našich klientov, pridávame k tomu našu schopnosť podnikanie vytvoriť, zmeniť jeho podobu, analyzovať a posudzovať podnikateľský zámer, či manažovať nové emisie. Veľa spolu komunikujeme a hľadáme riešenia problémov, ktoré naši klienti majú. Som rád, že aj počas tohto obdobia sa nám podarilo otvoriť veľké množstvo nových vzťahov.

Vo februári a marci sme v spolupráci so spoločnosťou EX CREDIT absolvovali Road show vo viacerých slovenských mestách. Sériou prezentácií sme tak klientom priblížili nielen náš biznis a biznis spoločnosti EX CREDIT, a.s., ale hlavne predstavili zaujímavú investičnú príležitosť, emisiu 4-ročných dlhopisov EX CREDIT 1. Vďaka tomu som mal príležitosť absolvovať desiatky stretnutí s klientmi a rozprávať sa s nimi o potrebách ich podnikania. Viacerí z nich nemali ešte príležitosť stretnúť sa s dlhopisovou formou financovania. Ponuka tejto spoločnosti mnohých však zaujala. Veď výnos s pevným úročením 9,7% p.a je v našich podmienkach výnimočný. Spoločnosť EX CREDIT do najmenších detailov vysvetlila svoj biznis a mnohí boli prekvapení, že ich niekto púšťa až do „kuchyne biznisu“. Neboli zvyknutí na tento spôsob predaja a prezentácie biznisu.Obchod je aj o emóciách a najmä dôvere. Bolo zaujímavé sledovať ako sa potencionálni investori správajú pri rozhodovaní či využiť túto príležitosť alebo nie, pretože väčšina našich klientov je konzervatívna.

U mnohých okrem dôvery k nám rozhodli aj fakty, že my pracujeme bez závislosti na provízii správcov a nie sme súčasťou distribučných sietí. Vyhľadávame a odporúčame iba tie príležitosti, s ktorými sa stotožňujeme a sme pripravení kedykoľvek vysvetliť svoje rozhodnutie otvoriť pozíciu, či vstúpiť do investície. Tí ktorí sa rozhodli nekúpiť, nevedeli jasne odpovedať, prečo sa tak rozhodli. U mnohých bolo cítiť opatrnosť, čakanie na lepšiu príležitosť, aj keď sami túto príležitosť nedokázali pomenovať. Rozchádzali sme sa však s dohodou, že očakávajú od nás ďalšie ponuky na investovanie a možnosť obrátiť sa na nás ako na nezávislú inštitúciu, ktorá dôsledne sleduje kapitálový trh a vie posúdiť aj iné ponuky.

Ďalším zaujímavým poznatkom, ktorý som získal na týchto stretnutiach bolo porovnávanie nás ako obchodníka s bankami. Našu klientelu tvoria najmä vlastníci a manažéri firiem, ktorých biznis a voľné finančné zdroje prevažne spravujú banky cez svoje oddelenia privátneho bankovníctva. Dlho pretrvávajúca domnienka, že práve toto je najlepšia forma ochrany ich biznisu a investovania skončila pred dvoma rokmi, po začatí hospodárskej recesie. Keď po hlbšej analýze zistili, čo sa skutočne skrýva za portfóliom a investíciami, predávanými bankami. Takmer všetky investície sú previazané na potreby financovania banky, a s ponukou toho najlepšieho na trhu to nemá nič spoločné. Ani v období krízy nevedia privátni bankári opustiť vlastné produkty, nehovoriac, že je bežné, že počas roka sa klientovi venuje niekoľko privátnych bankárov, pričom ich odbornosť a znalosť samotnej skladby portfólia je minimálna. S mnohými klientmi sme došli k záveru, že bankám chýba pružnosť v rozhodovaní práve v období, keď sa niečo deje, ako aj skutočne individuálny prístup a častokrát aj odbornosť. Klienti tak postupne svoj vzťah k banke prehodnocujú a bolo vidieť ich snahu nájsť pre seba spoľahlivejšieho partnera v oblasti správy ich majetku.

Svojím priateľom hovorím, že som netrpezlivý, ale vytrvalý. Finančný biznis a kvalitný vzťah je beh na dlhé trate. V SEVISe o tom vieme svoje.  Potvrdila mi to aj účasť na nedávnej konferencii na tému Oživenie kapitálového trhu na Slovensku usporiadaná skupinou J&T a Burzou cenných papierov. Odzneli tam snáď všetky príčiny súčasného stavu kapitálového trhu, ale najpodstatnejšou informáciu bolo, že kapitálový trh nemôže existovať bez dôvery. Jednak dôvery investora k emitentom – spoločnostiam, ktoré majú záujem získať kapitál na trhu, ako aj voči finančným inštitúciám. Ak bude existovať vzájomná dôvera, tak bude existovať aj nádej, že investori s negatívnymi skúsenosťami z kupónovej privatizácie budú opäť ochotní vo väčšej miere investovať do slovenských cenných papierov.

Osobne túto aktivitu vítam a zároveň ma teší, že SEVIS už pred rokom rozbehol medzi svojimi klientmi a partnermi podobný koncept – TVORÍME TRH. Dnes môžem konštatovať, že sme sa vybrali správnou cestou a „dobrý biznis si skutočne peniaze nájde“. Dôkazom sú aj dve verejne obchodovateľné emisie korporátnych dlhopisov, ktoré sme priniesli na trh v tomto období.

Pavol Prekop
predseda predstavenstva
Prečítané 2318 krát Naposledy zmenené sobota, 15 august 2015 00:30
Pavol Prekop

predseda predstavenstva, výkonný riaditeľ, manažér obchodnej a poradenskej činnosti, konzultant