sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 09 september 2013 14:52

Zdaňovanie výnosov z dlhopisov

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Vydávanie dlhopisov je zdrojom financovania štátov aj podnikateľských subjektov. Pre podnikateľské subjekty je alternatívnym zdrojom financovania k financovaniu z bankových úverov. Do tridsiateho júna tohto roku bolo investovanie do podnikových dlhopisov (do začiatku tohto roku aj do štátnych dlhopisov) veľmi pohodlnou formou investovania voľných finančných prostriedkov fyzických osôb.

Príjem investora z úrokov z dlhopisov bol zdaňovaný zrážkovou daňou, takže pre fyzickú osobu majúcu príjem len zo závislej činnosti a z úrokov z dlhopisov nevznikla povinnosť podávať daňové priznanie typu B.

Od 1.7.2013 sú fyzickým osobám všetky výnosy z dlhopisov, teda aj z úrokov z dlhopisov zdaňovaných štandardne, vyplácané ako hrubý úrokový výnos, ktorý vstupuje do daňového priznania. Pokiaľ ste v minulých rokoch mali rôzne druhy príjmov a podávali ste daňové priznanie typu B, tak vám za tento rok pribudne iba jeden vyplnený riadok v daňovom priznaní navyše. Ak ste mali len príjmy zo závislej činnosti a príjmy z úrokov z dlhopisov, tak vám ročné zúčtovanie dane robila vaša mzdová účtovníčka. Od tohto roku to už žiaľ budete mať zložitejšie a budete si musieť vyplniť daňové priznanie typu B.

Pre právnické osoby nenastáva žiadna zmena, nakoľko tým bol aj v minulých rokoch vyplácaný hrubý úrokový výnos, ktorý vstupoval do daňového základu.

Všetky naše vlády proklamujú podporu rozvoju kapitálového trhu. Zmena spôsobu platenia daní z výnosov z dlhopisov je zas jedným z prvkov tejto „podpory“. Pripravovaná zmena od 1.1.2014 je ďalšou ukážkou „podpory kapitálového trhu“ - banky si vylobovali zdaňovanie výnosov z hypotekárnych záložných listov zrážkovou daňou. V najnovšom návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý je momentálne v parlamente je navrhnutá táto zmena v §7.

Podoba písmena §7, odst.1, písm.h):
• od 1.1.2013 - h) výnosy zo štátnych dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok,
• od 1.7.2013 - h) výnosy z dlhopisov,
• od 1.1.2014 (návrh) - výnosy z dlhopisov okrem výnosov z hypotekárnych záložných listov.

Výnosy z hypotekárnych záložných listov majú byť od 1.1.2014 znovu zdaňované zrážkovou daňou a sú uvedené v §7, odst.1 písm a) - úroky a ostatné výnosy z cenných papierov vrátane hypotekárnych záložných listov.

V spoločnej správe výborov NR SR bol k zmene znenia §7, odst.1, pism.h) platnej od 1.7.2013 komentár, ktorý vysvetľoval, že zmena je za účelom rovnakého zdaňovania výnosov zo všetkých dlhopisov. K zmene navrhovanej od 1.1.2014 nie je v dôvodovej správe uvedené nič. Prečo asi?

Ing. Danica Michalková
michalková@sevis.sk

 

Prečítané 2314 krát Naposledy zmenené nedeľa, 16 august 2015 13:03
Ing. Danica Michalková

člen predstavenstva a finančný manažér