sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

pondelok, 16 december 2013 01:00

Čo prinesú súkromné dôchodky?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny intenzívne pripravuje novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Už v roku 2015 budú z druhého piliera vyplatené prvé súkromné dôchodky, tzv. anuity. Anuitu môžeme chápať ako záväzok poisťovne, že výmenou za vložené prostriedky bude poistencovi vyplácať pravidelné dávky v dohodnutej výške a podľa dohodnutého harmonogramu.

Ako sa počíta anuita
Anuita je vo svojej podstate dosť komplikovaný poistný produkt. Jej základný princíp je veľmi jednoduchý. Predstavme si, že pán Ján Kováč má 62 rokov a v druhom pilieri si našetril 19 200 eur. Podľa zákona si bude musieť za tieto peniaze v poisťovni kúpiť doživotný dôchodok. Aký dôchodok dostane? Poisťovňa sa pozrie do tzv. úmrtnostných tabuliek a na ich základe zistí, že pán Kováč môže žiť ešte ďalších 16 rokov. Poisťovňa rýchlo vyráta, že 16 rokov je 192 mesiacov. Z prinesených 19 200 eur vyjde pánovi Kováčovi mesačná renta 19 200 : 192 = 100 eur mesačne.

Prečo musí pán Kováč požiadať poisťovňu, aby mu vyplácala anuity? Nemôže si tie peniaze vyplácať aj sám? Čaro anuity je v tom, že ide o doživotný produkt. Ak pán Kováč nebude na dôchodku žiť 16 rokov ale 40, poisťovňa mu musí dôchodok vyplácať až kým nezomrie. Poisťovňa pracuje s priemernými číslami, ktoré získava z úmrtnostných tabuliek. Ak by pán Kováč zomrel už po 5 rokoch, t.j. vo veku 67 rokov, poisťovňa na tom zarobí, lebo nevyplatená časť anuity prepadne v jej prospech.

Je zrejmé, že najdôležitejším faktorom veľkosti vyplácanej anuity je očakávaná dĺžka dožitia. Anuita je hlavne o počítaní pravdepodobnosti. Pri dizajne anuity najväčším problémom poisťovne je, že dnešné priemerné čísla z úmrtnostných tabuliek nemusia v budúcnosti platiť. Vieme, že ľudský vek sa predlžuje. Dnes má 62 ročný človek pre sebou v priemere 16 ďalších rokov života. S pokrokom lekárskej vedy a zmenami v životnom štýle to asi bude možno 20 a možno aj 25 rokov. Aby nakoniec poisťovňa kvôli dlhovekým dôchodcom nezbankrotovala, musí si urobiť rezervu na tzv. riziko dlhovekosti.

Keď pán Kováč donesie do poisťovne peniaze z druhého piliera, tie tam nebudú ležať v šuplíku. Poisťovňa tieto peniaze musí investovať do bezpečných finančných aktív. Najčastejšie do štátnych dlhopisov. Výnos z investícií vypláca poisťovňa ako podiel na zisku a zvyšuje tak hodnotu anuity. To je veľmi dôležité, lebo inflácia po čase spôsobí, že kúpna sila spomenutých 100 eur mesačnej anuity po čase klesne. Kým dôchodok zo Sociálnej poisťovne valorizuje štát na základe zákona, dôchodok z druhého piliera sa valorizovať nebude a zhodnocuje sa len na základe výnosov z investícií. Pán Kováč sa môže s poisťovňou dohodnúť, že okrem podielu na zisku sa mu zabezpečí indexácia anuity, napr. o 2% ročne čo je inflačný cieľ Európskej centrálnej banky. Takáto indexácia však nie je zadarmo a pán Kováč buď vloží väčšiu začiatočnú sumu, alebo sa zmieri s tým že v prvých rokoch bude jeho mesačná anuita nižšia ako 100 eur. A nakoniec: anuita je komerčný produkt a poisťovňa ho neposkytuje zdarma. Čerstvý majiteľ anuity bude musieť poisťovni zaplatiť poplatok za vypočítanie a vyplácanie anuity. Výška poplatku ovplyvní celkový výnos z anuity.

Najčastejšie typy anuít
Zatiaľ sme o anuitách hovorili len teoreticky. Aké sú skutočné čísla o súkromných dôchodkoch? Pretože na Slovensku je trh anuít len v zárodku, musíme sa poobzerať po svete. Najvyspelejší finančný trh v Európe má Veľká Británia. Tam sa anuity predávajú už desiatky rokov v miliónoch kusov. Pozrime sa teda, ako tieto finančné produkty fungujú. Anuitné produkty ponúka veľké množstvo inštitúcií a na trhu panuje silná konkurencia. Dá sa vybrať z veľkého množstva produktov. Hoci sú princípy tvorby anuít rovnaké a upravené zákonom, jednotlivé spoločnosti môžu ponúkať mierne odlišné sadzby, či anuity šité na mieru pre špeciálne skupiny obyvateľstva. Aké typy anuít sú na britskom trhu najčastejšie?

Z hľadiska druhu vyplácaných dávok ide predovšetkým o tieto produkty:

•  Rovná (obyčajná) anuita zaručuje výplatu rovnakých, pevne stanovených dávok počas dohodnutého obdobia. Napr. pán Kováč by do smrti dostával 100 eur mesačne. Rovná anuita je veľmi jednoduchý produkt, ale má aj jeden veľký problém. Inflácia časom hodnotu rovnej anuity zmaže.

Rastúca (eskalujúca) anuita zaručuje výplatu dávok, ktorých výška rastie podľa vopred určeného percenta. Percentuálny nárast sa dohodne v čase kúpy anuity. Povedzme, že to budú 2%. Ak by sme pokračovali v predošlom prípade, tak poisťovňa by pánovi Kováčovi začala vyplácať prvý rok nie 100, ale napríklad len 74 euro mesačne, druhý rok 75,5 eur, tretí rok 77 eur. atď. Až v 16-tom roku by pán Kováč dostával mesačnú rentu 100 eur. Pozor, rastúca anuita nemá nič spoločné s investovaním a zhodnotením peňazí. Ide len o prerozdelenie peňazí v čase.

Indexovaná anuita zabezpečuje výplatu dávok, na základe zhodnotenia investovaných peňazí. Typickým kľúčom používaným na stanovenie zhodnotenia je technická úroková miera, podobne ako u klasických životných poistiek.

Spoločná resp. manželská anuita zaručuje výplatu dávok pre manžela/manželku, alebo aj iných príbuzných, ktorí prežijú majiteľa anuity. Počas dohodnutého obdobia, resp. do smrti sa im bude vyplácať penzia vo výške 25 až 100% pôvodnej anuity manžela/-ky.

Koľko stoja a čo prinesú?
Keďže na Slovensku anuity nemáme, uvedieme si konkrétny príklad z Veľkej Británie podľa webovej stránky www.sharingpensions.co.uk, ktorá uvádza priemerné sadzby anuít na britskom trhu. Za nasporenú sumu vo výške 100 tisíc libier by si pán John Smith pri odchode do dôchodku vo veku 65 rokov kúpil anuitu vo výške 5944 libier ročne. V skutočnosti len málokto odchádza do dôchodku v zákonnom veku. Najmä bohatší ľudia s vyššími úsporami odídu na dôchodok omnoho skôr. Skráti sa im síce štátny dôchodok, ten je však tak či tak veľmi nízky. Ak by človek z nášho príkladu odchádzal do dôchodku ako 55-ročný, jeho ročná anuita by činila 4 849 libier.

Manželky zarobia, frajerky nie
Veľmi obľúbeným produktom je tzv. spoločná resp. pozostalostná anuita. Ide o obdobu nášho vdovského alebo sirotského dôchodku a zaručuje výplatu dávok pre manžela/manželku alebo aj iných príbuzných, ktorí prežijú majiteľa anuity. Počas dohodnutého obdobia, resp. do smrti sa im vypláca penzia vo výške 25 až 100% pôvodnej anuity manžela/manželky. Takáto anuita je samozrejme drahšia, ako anuita pre jedného človeka. Vezmime si napríklad anglický manželský pár, kde obaja majú 65 rokov. Chcú si zaistiť, že po smrti jedného z nich bude ten druhý poberať 50% jeho ročnej anuity. V tomto prípade sa z investovanej sumy 100 tisíc libier stanoví výška anuity na 55487 libier ročne v prípade rovnej anuity resp. začiatočnú anuitu 3733 libier v prípade rastúcej anuity. Rastúca partnerská anuita je osobitne vhodná pre vdovy.

Rastúce a pozostalostné anuity budú vyplácať aj naše poisťovne dôchodcom v druhom pilieri. Pozostalostná anuita sa však bude vyplácať len nedospelým deťom a vdovcom/vdovám (nie však partnerkám a partnerom) a výplatné obdobie sa obmedzí na dva roky po smrti majiteľa anuity. Okrem povinných anuít z druhého piliera však budú naše poisťovane časom ponúkať aj čisto komerčné anuity, ktoré si môže kúpiť hocikto a hocikedy. Takéto anuity budú flexibilnejšie a napríklad pozostalostnú anuitu budú môcť poberať ľubovoľné oprávnené osoby, a to až do smrti. Za to si bude treba priplatiť, ale taký je život.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSC.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Prečítané 2262 krát Naposledy zmenené piatok, 21 august 2015 16:24