sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

štvrtok, 03 apríl 2014 15:51

Popretie pohľadávky v konkurze môže zatlačiť veriteľa do kúta

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Aj vy máte niekedy pocit, že byť na Slovensku dlžníkom je pohodlnejšie ako byť veriteľom? Nestačí, že veritelia majú vo všeobecnosti problém dostať sa k svojim peniazom zdĺhavou súdnou cestou a exekúciami, naša legislatíva im hádže polená pod nohy aj v konkurznom konaní.

Predstavme si, že vykonáte pre klienta službu, vystavíte mu faktúru na 1.000,- eur, zaplatíte DPH a čakáte na úhradu. Váš klient medzičasom skončí v konkurze. Vám nezostáva nič iné ako prihlásiť svoju pohľadávku do konkurzu, hoci viete, že výnosnosť konkurzných konaní v SR je mizerná. Ale aspoň si výšku menovitej hodnoty pohľadávky zahrniete do nákladov a znížite o ňu základ dane. Čo ale v prípade, ak šikovný správca vašu pohľadávku poprie? Máte dve možnosti, z ktorých jedna je horšia ako druhá.

Ak do 30 dní odo dňa doručenia oznámenia o popretí vašej pohľadávky podáte žalobu o určenie popretej pohľadávky, musíte rátať s povinnosťou zaplatiť preddavok na trovy konania, v súčasnosti približne 305,- eur. Ak ho nezaplatíte, súd o vašej žalobe konať nebude a pohľadávka sa bude správať ako neprihlásená do konkurzu. V takom prípade budete musieť o pohľadávku zvýšiť výnosy (základ dane).

Ak preddavok na trovy konania zaplatíte, súd o vašom návrhu síce bude konať, ale ani v prípade vášho úspechu ho od správcu nedostanete zaplatený. Nejde totiž o pohľadávku proti konkurznej podstate. Je vysoko pravdepodobné, že utrpíte Pyrrhovo víťazstvo, pretože váš výťažok z konkurzu môže byť podstatne nižší ako tých 305,- eur. Pozitívom je, že pohľadávku si môžete zahrnúť do nákladov.

V prípade neúspechu žaloby musíte o pohľadávku zvýšiť výnosy (základ dane) a budete povinní platiť ešte i trovy žalovaného (dlžníka v konkurze). Ak žalobu o určenie popretej pohľadávky nepodáte, nemôžete si ju už zahrnúť do nákladov a musíte o ňu zvýšiť výnosy (základ dane).  

Pýtate sa, prečo by správca popieral vašu pohľadávku, keď je oprávnená? Ak pohľadávku poprel správca, žaloba sa podáva proti tomuto správcovi. A správca nie je povinný platiť preddavok na trovy konania vo výške 305,- eur. Preto môže zneužívať prípady, kedy veritelia malých pohľadávok nemajú zdroje na zaplatenie preddavku. Štátu to je jedno, ten svoje dostal a víťazom je jednoznačne váš dlžník. Tento stav poškodzuje najmä malých veriteľov, ktorých pohľadávky sú nízke a neoplatí sa im investovať do nich ďalšie prostriedky.

Mgr. Danica Kozáková
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2678 krát