sk   en

1 2 3 4 6

O SEVISe

Kapitálový trh a investovanie

Pohľad právnika

Dane

Prognózy

Zaujímavosti

sobota, 20 november 2010 19:30

Je zlato stávka na istotu alebo hazard?

Napísal(a)
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Ceny zlata lámu všetky rekordy. Analytici vydávajú odvážne vyhlásenia, že o rok môže stáť drahý kov dvoj až trojnásobok súčasnej ceny. Extrémne odhady vidia cenu zlatu až na hranici 10 tisíc dolárov za uncu. Poukazuje sa na voľnú monetárnu politiku centrálnych bánk, ktoré zaplavujú trhy peniazmi bez ohľadu na možné riziko budúcej inflácie. Zlato predstavuje nielen investičnú istotu, ale aj príležitosť na nevídané zhodnotenie peňazí. Dôvody na kúpu a držbu investičného zlata sa dajú zhrnúť takto:

  • Zlato nepodlieha času. Drahé kovy sa ako platidlo používajú minimálne 6000 rokov. Nezožerú ich mole ani hrdza. Spomeňme si, koľko štátov a menových reforiem sa vystriedalo na našom území za posledných 100 rokov. Po každej z nich zostali z platných bankoviek len papierové smeti a z mincí smiešne pliešky. Zlatu čas nevadí.
  • Zlato je istota v neistých časoch. Firmy vznikajú a zanikajú. Cenné papiere zdieľajú ich osud. Investovali ste všetko do podielového fondu a bojíte sa , že prasknutie burzovej bubliny z vás urobí chudáka? Keď akcie strácajú cenu, zlato ide nahor. Veľmi dobre sa to ukázalo v čase burzových krachov v roku 1987, 2000 a 2008.
  • Drahé kovy sú dobrý nástroj na diverzifikáciu portfólia. Rozumný investor nestaví všetko na jedného koňa. Investovať do rôznych krajín už nestačí. Dnes sú kapitálové trhy vo svete pospájané miliónmi nitiek a keď padajú akcie v New Yorku, spadnú aj v Tokyu. Ceny drahých kovov sa vyvíjajú opačne.
  • Zlato je likvidné. Zlato vezmú vždy a všade.

Oplatí sa zlato?

Nespornou prednosťou zlata je jeho psychologická hodnota „istoty v neistých časoch“. Praktická hodnota je otáznejšia. Predstavme si, že celý vyspelý svet postihne pustošivá hyperinflácia, ktorá premení bankové účty na zábavné čísla a bankovky na farebné papieriky. Nám však zostane 100 kíl zlata. Zachránili sme hodnotu investícií? Problém s problematickými časmi je ten, že spoločnosť sa v nich správa inak, ako za normálnych okolností. Pokiaľ budeme mať zlaté tehly v bankovom trezore, veľmi pravdepodobne o ne prídeme pri krachu bankového systému, resp. konfiškácii majetku vládou. Veľké finančné katastrofy sú takýmito udalosťami sprevádzané takmer vždy. A čo ak si tehličky schováme v pivnici do suda s kyslou kapustou? Tam na ne vláda nedovidí. V tomto prípade si položme otázku, čo budeme so zlatom robiť? Budeme chodiť so zlatou tehličkou do hypermarketu a pilníkom ukrajovať platbu za nákup? Zlato môže v problematických časoch poskytnúť ilúziu uchovania hodnoty, ale aj pritiahnuť nežiaducu pozornosť. Aby sme nechodili ďaleko: na Slovensku kedysi držali časť majetku v zlate židia a podnikatelia. Prvých poslali do koncentrákov nemeckí fašisti, druhých do lágrov naši komunisti. Zlato bohatým moc nepomohlo, často skôr naopak.

Vylučovať zlato z investičných aktív netreba. Treba však zvážiť, čo od neho očakávame a  čo sme ochotní kúpou zlata obetovať (úroky, dividendy a poplatky za úschovu). Psychologická hodnota zlatej investície nie je na zahodenie, ak nám poskytne ilúziu trvania peňazí a uchovania hodnoty. Alokovanie investícií do zlata v hodnote neprevyšujúcej 5% celkovej hodnoty majetku môže byť príjemným osviežením investičného štýlu. Neprikladajme však zlatu väčšiu hodnotu, ako pre reálny život skutočne má.

Ing. Vladimír Baláž, PhD., DrSc.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Prečítané 2014 krát Naposledy zmenené streda, 26 august 2015 09:35