Rast rizík a konkurencie v svetovom hospodárstve vyvíja tlak na ekonomické subjekty, aby aktívne využívali možnosti ratingu. V súčasnej dobe sa stáva rating nástrojom riadiaceho procesu, je zdrojom aktuálnych objektívnych a komplexných informácií, ktorý umožňuje manažmentu spoločnosti prijímať správne rozhodnutia.
Podmienky na investovanie stále nie sú stabilné, nakoľko stav svetovej ekonomiky, eurozóny, ako aj Slovenska ešte nemožno považovať za ekonomicky zdravý. Nikdy v histórii centrálnych bánk nebola taká dlhá doba bez zmeny úrokových sadzieb a nikdy v histórií neboli tieto sadzby tak nízko ako za posledné dva roky. To len potvrdzuje pretrvávajúcu vážnosť situácie na finančných trhoch. Náladovosť a opatrnosť investorov je zrejmá a centrálne banky sa v tejto situácií zmôžu jedine na tlačenie stále nových peňazí.
Nápad. Slovo, pod ktorým si každý môže predstaviť niečo iné. Pre nás v SEVISe má toto slovo najmä pozitívny význam. Znamená to, že niektorý z našich klientov má myšlienku, a to v podnikateľskom slova zmysle. Myšlienku, ktorá bude prospešná, zisková, hodnotu prinášajúca pre všetkých zainteresovaných. Má nápad, ako využiť svoje materiálne, myšlienkové a personálne danosti k úspešnému napredovaniu vo svojej činnosti, ako pretaviť myšlienku do reálnej podoby.
Dejepis nás v škole väčšinou nebavil a ekonomické cykly minulých období takmer nikto vo svojom voľnom čase neskúma. Čaro politiky od revolúcie vyprchalo, správy sú plné tragédií, preto aj to ide akosi mimo nás. Ak už navyše máte štyridsať rokov, pamätáte si socialistické Československo, porevolučné Československo a samozrejme, kapitalistické Slovensko. Doma máte možno odložené československé koruny, slovenské koruny a v peňaženke Eurá. Spolu sme zažili zmenu režimu, rozdelenie štátov, zmenu meny. Príliš veľa zmien na to, aby si niekto systematicky všímal, koľkokrát sa znížila kúpna sila papierových peňazí, ako tie postupne strácali reálnu hodnotu, aby ich vzápätí vystriedali iné. Neustále sa meniaci svet nám zhoršuje schopnosť vidieť veci v širších súvislostiach. Faktory, ktoré ovplyvňujú ceny akcií, dlhopisov, komodít či nehnuteľností, sa často môžu javiť ako zmes protichodných informácií a súvislostí, ktorých účinok väčšinou nedokážeme presne zmerať, odhadnúť či ovládnuť.
Čo bolo v roku 2009
Rok 2009 bol rokom vytriezvenia.
Napríklad zistením, čo všetko môže narušiť stabilitu svetovej ekonomiky. Svetové centrálne banky najskôr znížili úrokové sadzby na historicky najnižšie úrovne (FED 0,25%, ECB 1,00%, BOE 0,50%) s cieľom podporiť dopyt. Keď pochopili, že dopyt už nemá kam rásť, pristúpili k umelému nalievaniu obrovského množstvo peňazí (vo forme dlhu) na účty štátov a komerčných bánk a my sme sa naučili nový pojem „kvantitatívne uvoľňovanie“. Komerčné banky však získanú likviditu nepúšťali na trh, ale po spľasnutí realitnej a hypotekárnej bubliny, zachraňovali hlavne seba. Toto prerušenie toku peňazí smerom k podnikateľom (pokles v USA o 17%) a spotrebiteľom len posilnilo rozbiehajúcu sa recesiu ekonomiky. Ak nebývalý pokrok „západne“ orientovaného sveta bol počas posledných 60 rokov podmienený exponenciálnym nárastom dlhov, súčasná kríza tento proces zastavila a žiada ich splatenie.